Nauka programowania dla przedszkolaka

Kursy programowania dla dzieciaków w wieku przedszkolnym to coraz częstsze propozycje dla rodziców chcących od małego wysyłać swoje pociechy na zajęcia dodatkowe. Jednak czy programowanie jest możliwe bez umiejętności czytania i pisania? Czy kurs dla przedszkolaka pozwoli mu naprawdę zagłębić się w tajniki kodowania?

Zajęcia nieinformatyczne dla kilkulatka.

Wbrew pozorom, warsztaty programowania dla dzieci, mogą być lekcjami, podczas których niekoniecznie trzeba korzystać z informatycznych narzędzi. Proste zabawy grupowe, zadawanie pytań, kreatywne pobudzenie, to wszystko może być traktowane jako podstawy programowania dla dzieci. Podczas nich dziecko uczy się pierwszych teorii logiki, podstaw matematyki czy komunikacji. Stawianie na zabawy, nawet ruchowe pozwalają im na zrozumienie przyczyno skutkowości, dają możliwości wykształcenia odpowiednich cech komunikacyjnych, uczą malucha pracy w zespole.

Przedszkolak przy tablecie?

Dzieciom do ósmego roku życia pedagodzy nie zalecają spędzania więcej czasu niż 15 minut dziennie przed ekranem komputera czy tabletu. Jest to wiek, w którym należy postawić na poznawanie namacalnego świata, interakcję z otoczeniem, naukę wyrażania swoich potrzeb. Dlatego też kurs programowania dla dzieci w wieku przedszkolnym, to często zabawy wprowadzające w świat kreatywności i logicznego myślenia i rzadko kiedy obejmuje zabawy stricte programistyczne, takie jak tworzenie gier czy aplikacji. Czy warto więc wysyłać przedszkolaka na tego typu zajęcia?

Warto – zarówno ze względu na ogólny rozwój dziecka, jak i na kontynuowanie nauki w przyszłości. Jednocześnie tego typu warsztaty programowania dla dzieci nie są niezbędne i oferuję np. szkoła programowania Zaprogramowani.com. Często umiejętności takie, dziecko może nabyć poprzez kreatywną zabawę z rodzicami, jak i rówieśnikami.

Kiedy prawdziwe programowanie?

Zakłada się, że dziecko w wieku około 7-8 lat zaczyna już samodzielnie czytać. Jest to moment, w którym możemy wprowadzić w jego świat zagadnienia skupione już na programowaniu. Kodowanie dla dzieci w tym wieku, to pierwsze kroki w Scratchu lub twórczość związana z kultową dla młodego pokolenia grą Minecraft. Wtedy takie zajęcia stają się też nieodzownym elementem przyszłej, programistycznej edukacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *