Obróbka metali to przede wszystkim różne metody, czy też procesy, które mają na celu doprowadzenie do zmiany kształtu, rozmiaru lub nawet właściwości fizycznych wybranego materiału. Warto poznać najczęściej wykonywane metody, dzięki którym będzie można dokonać obróbki metali.
Metody obróbki metali
Istnieją trzy główne sposoby, dzięki którym można dokonać dowolnej obróbki metali, mowa tutaj o plastycznej oraz termicznej obróbce, a także mechanicznej obróbce metali skrawaniem. W pierwszym przypadku zazwyczaj dokonuje się przeróbki dzięki tzw. odkształceniu plastycznemu. Można dokonać go zarówno na zimno, gdzie temperatura jest niższa, niż temperatura rekrystalizacji, jak i na ciepło. W przypadku mechanicznej obróbki poprzez skrawanie wykorzystuje się kilka głównych metod, do których należy przede wszystkim toczenie, struganie, czy też szlifowanie. Cały proces skupia się wokół wykorzystania narzędzi skrawających. Ostatnią metodą jest obróbka termiczna, dzięki której można dokonać zmiany zarówno właściwości chemicznych, jak i fizycznych danego metalu. Tym razem jest to możliwe jedynie dzięki dokonywaniu zmiany struktury stopów.
Gdzie dokonać obróbki metali?
Obróbka metali powinna być dokonywana jedynie przez profesjonalną firmę o renomie. Dlatego przed rozpoczęciem współpracy koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii, takich jak używana technologia, maszyny, doświadczenie fachowców, jak i zakres oferowanych usług. Jedną z ofert, którym warto bliżej się przyjrzeć, można znaleźć na stronie internetowej https://gieciewalcowanie.pl/.
Plastyczna obróbka metali — szczegółowe rodzaje
Tłoczenie metali
Jest to jeden z rodzajów obróbki tego typu. Charakteryzuje się tym, że cały proces może odbywać się zarówno na zimno, jak i na gorąco. Aby możliwa była modyfikacja koniecznie trzeba zastosować cięcie blach, a przede wszystkim ich wycinanie, dziurkowanie, czy też nacinanie. W niektórych przypadkach można dokonać obróbki dzięki specjalistycznym prasom, które pozostawiają pełną spójność metalu.
Gięcie metali
W tym przypadku wszelkie modyfikacje metalu mają miejsce głównie na zimno, ale poza tym istnieje możliwość nagrzania ich i dopiero po tym przeprowadzania całego procesu. Może przybierać to wiele form, np. zwijania, zaginania, gięcia kuźniczego, czy też wyginania. W tym przypadku zachowane zostają poprzeczne wymiary danego metalu.
Walcowanie metali
Głównym narzędziem w tym przypadku jest tzw. walcarek lub w niektórych przypadkach prasa krawędziowa. Podobnie, jak większość metod można wykorzystywać ją na zimno, jak i na ciepło, ale oprócz tego również na gorąco.
Ciągnienie
Ten typ obróbki wykorzystywane są wtedy, gdy zamierzonym efektem jest potrzeba wydłużenia metalu, ale też jednocześnie zmniejszenie jego części poprzecznej. Również w tym przypadku ciągnienie metali może odbywać się na zimno lub na gorąco.
Kucie
W przypadku tej metody istnieje dość duże spektrum możliwości, gdyż obróbki można dokonać w różnych temperaturach, ale także metodą ręczną lub też maszynową. Podczas całego procesy konieczne jest zgniatanie metalu poprzez naciskania go lub też uderzania w jego strukturę.