Najczęstsze dolegliwości występujące u kobiet w ciąży

Nawet podczas prawidłowo przebiegającej ciąży przyszłej mamie doskwierają zwykle rozmaite dolegliwości. To zupełnie naturalne, zważywszy na fakt, że przez 9 miesięcy w organizmie kobiety rozwija się płód i dochodzi do szeregu zmian m.in. o podłożu hormonalnym. Jakie symptomy pojawiają się w ciąży najczęściej?

Mdłości

Nie ma chyba bardziej powszechnej dolegliwości ciążowej niż mdłości. Objaw ten typowy jest zwłaszcza dla 1. trymestru i godzin porannych. Nudności i towarzyszące im wymioty w wielu wypadkach są też reakcją na określoną woń lub smak. Problem ten można eliminować m.in. lekkostrawną dietą i nawadnianiem organizmu za pomocą np. herbat ziołowych.

Zmęczenie

Typowym objawem, który daje o sobie znać już w pierwszych dniach ciąży, jest spadek energii. Zmiany w organizmie powodują silne zmęczenie i ból głowy, przez które kobieta ma znacznie mniej sił. Charakterystyczne są także zaburzenia snu – w 1. trymestrze ciężarna śpi więcej niż zwykle, a w kolejnych etapach może dla odmiany cierpieć z powodu bezsenności. 

Bóle pleców

Podczas ciąży zwiększa się masa ciała kobiety, a rosnący brzuch zaczyna stanowić dodatkowe obciążenie. W efekcie znaczna większość przyszłych mam zmaga się z dolegliwościami kręgosłupa. Różnorodne ćwiczenia, kompresy i masaże mogą jednak pomóc w zredukowaniu bólu pleców. Skutecznym rozwiązaniem jest też spanie na boku z poduszką ułożoną między nogami. 

Obrzęki nóg

Dodatkowe kilogramy, zmiany w systemie hormonalnym i zatrzymywanie się wody w organizmie sprawiają, że częstą ciążową dolegliwością są obrzęki kończyn. Mnóstwo kobiet cierpi zwłaszcza z powodu opuchlizny stóp. Problem jest na tyle duży, że w wielu wypadkach niemożliwe staje się założenie ulubionego obuwia. Obrzęki nóg mogą zmniejszyć się dzięki stosowaniu odpowiedniej diety.

Nietrzymanie moczu

Na nietrzymanie moczu często skarżą się kobiety w połogu, jednak warto wiedzieć, że dolegliwość nierzadko pojawia się już w czasie ciąży. Osłabione mięśnie dna miednicy i infekcje dróg moczowych sprawiają, że kobieta może tracić kontrolę nad pęcherzem, w rezultacie czego dochodzi do mimowolnego opróżniania. Rozwiązaniem jest wizyta u uroginekologa oraz stosowanie na co dzień produktów higienicznych o dużej chłonności. Poza wkładkami i podpaskami wsparciem jest specjalna bielizna dla osób cierpiących na nietrzymanie moczu. 

Zgaga i zaparcia

Poza mdłościami i wymiotami w ciąży występować mogą również inne problemy gastryczne. Wiele przyszłych mam męczy zgaga, czyli odczuwanie pieczenia przełyku na skutek reakcji na działanie kwasu żołądkowego. Innym objawem są zaparcia, zwłaszcza w 3. trymestrze, gdy powiększająca się macica coraz mocniej naciska na miednicę. W takim wypadku zalecana jest dieta bogata w błonnik i ćwiczenia mięśni Kegla. Wszystkie wątpliwości związane z samopoczuciem zawsze warto skonsultować ze specjalistą. Wiele cennych wskazówek można też znaleźć w poradnikach i na portalach zajmujących się tematyką zdrowotną kobiet w ciąży (np. na https://mediprint.pl/). 

Wahania nastroju

Szalejące hormony skutkują nie tylko dolegliwościami fizycznymi, ale również wpływają na psychiczny stan ciężarnej. Niemal każda kobieta w mniejszym lub większym stopniu odczuwa wówczas zmiany nastroju – od niepohamowanego szczęścia, po rozpacz, złość i frustrację. W ciąży należy zadbać więc o swoje samopoczucie, unikając stresu, wypoczywając i relaksując się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *