Jeden z najciekawszych i mało znanych zawodów – KRL

KRL, czyli Kontroler Ruchu Lotniczego jest jednym z najtrudniejszych zawodów świata. Predysponowanych do jego wykonania jest niewielki odsetek ludzi. Muszą oni odznaczać się niezwykłymi cechami. Warto dowiedzieć się czegoś więcej o tym tajemniczym zawodzie.

Czym zajmuje się Kontroler Ruchu Lotniczego?

Praca na tym stanowisku polega na prawidłowym koordynowaniu ruchu samolotów. Dzięki Kontrolerom Ruchu Lotniczego samoloty w bezpieczny sposób – bez kolizyjnie mogą zajmować swoją przestrzeń. Kontroler używa radaru, bardzo zaawansowanych urządzeń i wszystkich swoich zmysłów do tego, by nadzorować ruch. Swoją pracę wykonuje w wieży umieszczonej na lotnisku, gdzie z łatwością może obserwować nadlatujące samoloty.
Oprócz standardowego Kontrolowania ruchu samolotów, na tym stanowisku należy również rozwiązywać sytuacje kryzysowe. Mogą być to przeróżne problemy związane z awariami samolotów, koniecznością nagłego lądowania, problemami atmosferycznymi i wiele, wiele innych.

Jak znaleźć pracę Kontrolera Ruchu Lotniczego?

Wyłącznie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zatrudnia KRL. Zdarza się znaleźć Oferty pracy na to stanowisko na serwisach z pracą, dlatego warto je regularnie przeglądać. Nabór do PAŻP odbywa się dwa razy w roku. Po zaaplikowaniu i wypełnieniu testu z tysiąca chętnych zostaje zaledwie kilku. KRL to zawód elitarny, dla posiadających szczególne umiejętności. Pierwszym krokiem do zdobycia tego zawodu powinna być nauka języka angielskiego. Bez bardzo dobrej znajomości tego języka nie ma nawet sensu wysyłać aplikacji. Oprócz tego kandydaci powinni odznaczać się dobrą spostrzegawczością, samodzielnością, mieć dobrze rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, umiejętność widzenia i analizowaniu ruchu w wielu płaszczyznach oraz mieć zdolności przywódcze, być decyzyjni i niezwykle odporni na stres.

Praca Kontrolera Ruchu Lotniczego kojarzy się zwykle z bardzo wysokimi zarobkami. Na początku swojej kariery, zarabia się tam od dwudziestu tysięcy złotych brutto miesięcznie wzwyż. Po uzyskaniu awansu można zarobić nawet ponad pięćdziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Czy te zarobki są adekwatne? To każdy musi sam ocenić. Niektórzy uważają, że są zbyt wysokie inni, że wręcz za niskie. Prawdą jest, że skoro zaledwie dwa procent populacji ludzkiej posiada predyspozycje do wykonywania tego zawodu, to rzeczywiście Kontrolerzy Ruchu Lotniczego są jednostkami wybitnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *