Większość kandydatów do pracy z uporem twierdzi, że nikt nie czyta Listów Motywacyjnych i z rozczarowaniem przyjmuje porażkę w kolejnym procesie rekrutacyjnym. Wbrew ich opiniom rekruterzy bardzo uważnie przyglądają się przesłanym dokumentom, a o niepowodzeniu kandydata przesądzają zawarte w nich błędy. Jakie popełniane są najczęściej?
Brak związku z ogłoszeniem
Bardzo często List Motywacyjny nie ma nawiązania do oferty pracy, na którą kandydat odpowiada. Dokumenty wysyłane są automatycznie do każdego pracodawcy ogłaszającego się np. na Pracuj.pl. Taki List Motywacyjny nie przekona pracodawcy, że oferowana praca nie została wybrana przypadkowo.
Nie opisuj w swoim CV i Liście motywacyjnym cech i kompetencji, które nie dotyczą stanowiska, o które aplikujesz. Skup się na tym, czego od kandydata oczekuje konkretny pracodawca lub co może okazać się dodatkowym atutem przydatnym w realizacji nowych obowiązków.
Pamiętaj, że informacje niedotyczące danej firmy i oferowanego przez nią stanowiska świadczą o braku podstawowej wiedzy dotyczącej przyszłej pracy.
Nieznajomość zasad ortografii
Czynnikiem, który może znacznie obniżyć ocenę kandydata już na początku procesu rekrutacji jest nieznajomość zasad poprawnego posługiwania się językiem polski. Błędy ortograficzne i stylistyczne zawarte w CV lub Liście Motywacyjnym świadczą o tym, że kandydat nie przykłada się do wykonywanych obowiązków. Brak profesjonalizmu nie jest dobrze widziany przez żadnego pracodawcę.
Brak konkretów i powielanie informacji
Wielu kandydatów braki w wymaganych kompetencjach stara się nadrabiać rozpiętością tekstu w Liście Motywacyjnym i powiela przedstawione już wcześniej informacje. Pamiętaj, że rekruter oczekuje konkretów. Jeśli już decydujesz się o swoich mocnych stronach wspomnieć nie tylko w CV, w Liście Motywacyjnym potwierdź je przykładami z konkretnymi sytuacjami.