Istnieje wiele materiałów budowlanych, z których może powstać dom Twoich marzeń. Niestety, ale w Polsce drewno jest jednym z rzadko wybieranych surowców do tego rodzaju budynków. Jeśli powodem jest brak wiedzy, to ten artykuł to zmieni.
Dlaczego drewno jest dobrym materiałem budowlanym?
Drewno jest jedynym organicznym i odnawialnym materiałem konstrukcyjnym. Ponadto, to niezwykle uniwersalny surowiec, z którego mogą powstać nie tylko domki letniskowe, ale również domki całoroczne. Konstrukcje drewniane cechują się niezwykłymi właściwościami izolacyjnymi, są także trwałe, wytrzymałe i mocne – odporne nawet na trzęsienia ziemi – a dzięki odpowiedniej obróbce ognioodpornej, drewno może być niezawodnym materiałem na dom o długiej żywotności. Co więcej można powiedzieć o tym surowcu? Oto kilka kolejnych zalet drewna jako materiału budowlanego:
Drewno jest odporne na elektryczność oraz ciepło
Bardzo ważną cechą drewna jako materiału budowlanego jest to, że nie przewodzi ono prądu. Po wysuszeniu drewna do standardowego poziomu wilgotności, ten surowiec zyskuje naturalną wytrzymałość na przewodnictwo elektryczne. Wspomniany poziom wilgotności drewna zazwyczaj szacuje się pomiędzy 7%-12% – dla większości gatunków drzew. Warto, jednak pamiętać, że jeśli drewno przekroczy dozwolony poziom wilgotności, to może stanowić zagrożenie. Oprócz elektryczności, ten naturalny materiał budowlany jest również wytrzymały na ciepło. Co to znaczy? Ciepło nie wpływa na wytrzymałość oraz wymiary drewna. Należy pamiętać, że im większy jest ciężar właściwy drewna, tym bardziej jest ono odporne na prąd czy ciepło.
Drewno jest wytrzymałe na rozciąganie
Kolejną niezwykłą zaletą drewna jest jego wytrzymałość na rozciąganie. Niewiele osób wie, że w jednolitym drewnie wytrzymałość na rozciąganie jest tak samo duża jak jego wytrzymałość na zginanie. Elastyczność tego naturalnego surowca wzrasta wraz ze wzrostem jego gęstości – czyli masy. Sprężystość drewna w kierunku równoległym do słojów może być nawet sto razy większa niż prostopadle do słojów. Oznacza to, że wytrzymałość drewna na rozciąganie równolegle do słojów, szacuje się od 70-140 MPa (przy wilgotności 12%). Prawda jest taka, że domy wykonane z drewna mają bardzo dobra zdolność do utrzymania własnego ciężaru i wymagają mniej niezbędnych podpór przy większym metrażu.
Drewno pochłania dźwięk
Istotną cechą drewna jest również to, że pochłania dźwięk. Dzięki swojej specyficznej strukturze, ten niezwykły materiał wychwytuje dźwięk. W kierunku prostopadłym do kierunku słojów, dźwięk jest łagodzony oraz tłumiony. Drewno kontroluje dźwięk, redukując hałas oraz echo. Ta niezwykła właściwość drewna sprawia, że jest ono idealnym materiałem na dom lub nawet pomieszczenie biurowe, ponieważ daje poczucie dużego komfortu – daje szanse na życie w ciszy i spokoju, z dala od zgiełku życia codziennego.
Drewno jest estetyczne
Ostatnią, ale równie ważną mocną stroną drewna są jego walory estetyczne. Drewno jest uważane za bardzo przytulne i rustykalne. Ten niezwykły materiał oferuje również różnorodność kolorów, kształtów, zapachów i tekstur. Drewno można pomalować lub zostawić w stanie surowym w zależności od osobistych preferencji. Dzięki takiej wszechstronności, materiał ten jest doskonałym wyborem dla osób, które chcą wykreować swój własny styl. Prawda jest taka, że różne gatunki drzew prezentują różnorodność opcji estetycznych.
Oprócz wymienionych zalet, drewno posiada również inne niezwykłe właściwości. Należą do nich m.in. właściwości akustyczne, termiczne, a także inne, które można dobrać w zależności od potrzeb projektu budowlanego.
Ciekawe ile takie drewno wytrzyma lat?