szkolenie tag manager

Starasz się o licencję na przewozy osób? Te warunki musisz spełniać?

Aby prowadzić firmę zajmującą się przewozem osób w kraju lub na trasach międzynarodowych, trzeba posiadać odpowiednie licencje i wszelkie niezbędne zezwolenia. Warto o tym pamiętać już na samym początku, gdy dopiero wykluwa nam się pomysł na biznes. Prowadzenie firmy bez posiadania wszystkich zezwoleń jest niezgodne z prawem i prędzej czy później mogłoby wpędzić nas w poważne problemy.

Licencje na przewóz osób udzielane są w różnych formach w zależności, czy ma to być przewóz okazjonalny czy regularny, przewozy z Polski do Anglii czy na lokalnych trasach. Termin udzielonej licencji również może się różnić – udziela się jej na okres nie krótszy niż dwa lata i nie dłuższy niż 50 lat. Aby ubiegać się o licencję, przewoźnik przede wszystkim musi spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest tak zwany warunek dobrej reputacji. Oznacza to, że osoba ubiegająca się o licencje nie może być skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne, nie może być również wobec niej wydane prawomocne orzeczenie o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.

Trzeba mieć kompetencje i pojazdy

Przedsiębiorca, który chce prowadzić działalność polegającą na przewozie osób, musi posiadać certyfikat kompetencji zawodowych, a także wykazać, że jego sytuacja finansowa pozwala na rozpoczęcie działalności w tej wymagającej branży. Obowiązkiem przedsiębiorcy, który ubiega się o licencję, jest posiadanie tytułu prawnego do co najmniej jednego pojazdu, który powinien spełniać wszystkie wymagania techniczne, jakie są wymagane w prawie o ruchu drogowym. Aby dopełnić wszelkich formalności, należy złożyć wniosek i dołączyć wszystkie niezbędne dokumenty. Jeśli przyszły przedsiębiorca nie do końca się orientuje, jak taki wniosek ma wyglądać lub jakie dokumenty trzeba dostarczyć, warto skorzystać z pomocy prawnej i skonsultować się ze specjalistą. W przypadku otwierania nowej działalności warto dmuchać na zimne i starać się, aby wszystko było realizowane zgodnie z przepisami.

Zainwestuj w dobre pojazdy

Podstawą działalności polegającej na przewozie osób jest posiadanie dobrych, sprawnych technicznie pojazdów, które będą spełniały oczekiwania klientów. Na busach nie należy oszczędzać, gdyż doświadczenie takich oszczędzających przedsiębiorców pokazuje, że nie jest to najlepszy pomysł. Zbyt stare i nie do końca sprawne pojazdy stanowią zagrożenie na drodze, kiepsko się prezentują, a jednocześnie wymagają częstych napraw. A oczywistym jest, że im dłużej pojazd stoi u mechanika na warsztacie, tym dłużej nie zarabia, a więc przynosi firmie realne straty. Aby mieć pewność, że firma będzie funkcjonowała bezproblemowo przez długi czas, warto inwestować w dobrej klasy busy, które zapewnią pasażerom wygodną, komfortową i przede wszystkim bezpieczną podróż. Nie trzeba od razu zaczynać od zakupu dużej floty pojazdów. Równie dobrze można wystartować z jednym lub dwoma dobrymi busami na najbardziej popularnych trasach. W miarę jak firma będzie zdobywała nowych klientów i lepiej zarabiała, będzie można pomyśleć o poszerzeniu floty pojazdów i zwiększeniu tras.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *