Planując wyjazd za granicę, musisz zabrać ze sobą niezbędne leki, które stosujesz regularnie. Zrozumiałym jest, że możesz nie wiedzieć jakie leki możesz zabrać i jaką ich ilość pozwala zabrać ze sobą prawo. Przede wszystkim musisz pamiętać, aby leki były w oryginalnych opakowaniach z ulotką, a ich ilość nie przekraczała, w przybliżeniu, ilości opakowań wynikających z dawkowania i planowanego pobytu w danym miejscu.
Leki podręczne na czas podróży
Na czas podróży warto skompletować własną apteczkę, zwłaszcza kiedy podróżujesz z dziećmi. Ogólnodostępne leki, które możesz spakować do bagażu podręcznego to między innymi syrop na kaszel, pigułki (również te, pokryte żelem), spray, który udrażnia drogi oddechowe, odżywcze produkty homeopatyczne z żelem. Dozwolone leki to te, które zawierają mniej niż 70 % alkoholu. Może Ci się przydać również woda utleniona do przemywania ran, czy środki na chorobę lokomocyjną, roztwór soli fizjologicznej jak i płyn do soczewek.
Leki na receptę – jakie zaświadczenia?
Żeby przewozić za granicę leki na receptę, potrzebujemy zaświadczenia lekarskiego, które mówi, że są one niezbędne dla Nas w życiu codziennym. Nie posiadając takiego zaświadczenia, w sytuacji kiedy kontrola graniczna zakwestionuje ich stosowanie, osobie przewożącej grozi do 10 lat więzienia.
Przywiezienie leków zagranicznych do Polski
Zgodnie z prawem farmaceutycznym każdy może przywieźć osobiście do kraju, na własne potrzeby leczenia, do pięciu najmniejszych opakowań danego leku (art. 68 ust. 5 ustawy Prawo Farmaceutyczne / Dz.U. z 2008 r. nr 45, poz. 271 ze zm.). Nie dotyczy to środków odurzających, jak również substancji psychotropowych, których nie wolno przywozić do kraju. Leku przywiezionego z zagranicy, nie można sprzedawać w kraju, ponieważ jest to przestępstwo. Należy zwrócić szczególną uwagę na leki przeciwbólowe, zawierające kodeinę (opioid) np. Tramadol, Codamol, Antidol 15. W Europie bywają one legalnie przepisywane przez lekarzy podczas gdy w wielu krajach świata, są traktowane jako narkotyki i ich wwóz może wymagać specjalnego zezwolenia (recepta nie wystarczy). Przypominam, że w krajach, zwłaszcza muzułmańskich, przemyt narkotyków karany jest bezwzględnym, wieloletnim więzieniem.
Artykuł powstał przy współpracy z Busnow.pl