Lato w pełni, myślimy o wiośnie: jak cebulki kwiatowe wybierają szczecińscy ogrodnicy?

Jeśli chcesz na szczecińskiej ziemi wyhodować wiosenne i letnie cebulki kwiatowe, takie jak tulipany, żonkile, lilie czy wiele innych – możesz je sadzić jesienią (dla cebulek kwitnących wiosną) lub wiosną (dla tych kwitnących latem).

Sadzenie cebulek jest szczególnie zabawne w ogrodach miejskich, takich jak te w Szczecinie ponieważ wiosną, gdy zaczynają pojawiać się w ogrodzie, zawsze masz przyjemną niespodziankę. Plus, one kwitną, a następnie więdną, ustępując miejsca innym później kwitnącym kwiatom, które zajmą ich miejsce. To tak jakby mieć swoje własne kwiaty na małej przestrzeni.

Podobnie jak byliny, można kupić cebulki kwiatów w promocyjnych cenach online lub w lokalnym centrum ogrodniczym. Zalety i wady każdego z tych rozwiązań są takie same. Ogólnie rzecz biorąc, cebulki kwitnące wiosną są dostępne do nabycia późnym latem i jesienią, a letnie są dostępne najczęściej na wiosnę. Kupując je jednak zawsze pamiętaj o tych wskazówkach:

Zwróć uwagę na rozmiar. Im większa jest cebulka, tym bardziej prawdopodobne jest, że wyprodukuje ona nie tylko jeden, ale i wiele kwiatów. Cebulki są sortowane według wielkości, a największe są oczywiście najdroższe. Więc jeśli sadzisz dużo cebulek, kupowanie mniejszych żarówek jest bardziej opłacalne. Nadal kwitną, ale będą potrzebować dodatkowej opieki. Jeśli masz małą przestrzeń i chcesz natychmiastowego efektu, postaw na te duże.

Kupując cebulki lokalnie należy unikać tych, które są miękkie lub nakrapiane przez choroby. Papierowa łuska wokół cebulki nie jest potrzebna i nie martw się, jeśli to oderwiesz. To tylko przykrycie, a twoja cebulka będzie rosła równie dobrze bez niej. Unikaj posiniaczonych cebulek. Trzymaj się z dala od tych z wgnieceniami, stłuczeniami i skaleczeniami. Sama cebulka może być twarda, ale siniak może być okazją do wzrostu grzybów w jej wnętrzu. Lepiej być ostrożnym niż potem mieć kłopot.

Kup odpowiednią cebulkę na swoje podwórko. Sprawdź wskaźnik stref odporności dla danych kwiatów i wybierz te, które są dostosowane do wzrostu w danym miejscu zamieszkania w Szczecinie. Weź również pod uwagę cebulki o określonych cechach, takie jak np.:

  • pachnące cebulki,
  • cieniolubne cebulki,
  • cebulki odporne myszy.

Po zakupie cebulek etapy ich hodowania są bardzo proste: przygotuj glebę. Cebulki najlepiej rosną na dobrze opróżnionej, luźnej, żyznej glebie. Przygotuj ogród przed sadzeniem cebulek, zmieniając glebę za pomocą kompostu, szczególnie jeśli masz ciężką gliniastą ziemię.

Zdecyduj, gdzie sadzić cebulki.

Umieść żarówki w grupach, aby uzyskać największy efekt wizualny. Cebulki wyglądają najlepiej, gdy sadzimy je w grupach nieparzystych, takich jak 3, 5, 7 lub 9 żarówek w grupie. Ten rodzaj grupowania wygląda bardziej oszałamiająco niż indywidualne hodowanie. Możesz sadzić cebulki blisko siebie, ale nie pozwól im się dotknąć. Pozostaw przestrzeń między nimi, aby nie były tak przepełnione, że muszą konkurować o składniki odżywcze. Zwykle razem z zakupem cebulek dostaniesz odpowiednie instrukcje dotyczące ich sadzenia w paczce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *