Ładna czy użyteczna? O udanym projekcie stron www rozmawiamy z szczecińskimi ekspertami.

Strona www to mus w dzisiejszym świecie biznesu i ma świadomość tego każdy szczeciński przedsiębiorca. Nieco gorzej już z kwestią tego jak ma wyglądać strona www, która spełnia określone firmowe cele, jest przyjazna dla użytkownika i tak dalej. Porozmawialiśmy na ten temat z ekspertami od projektowania stron w Szczecinie – Panią Magdaleną Lisiecką oraz znawcą UX od podszewki Panem Nikodemem Mieczyk. Zapraszamy do lektury!

…Jeśli chodzi o projektowanie lub przeprojektowanie strony internetowej, można łatwo odłożyć słuchawkę gdy Klient zaczyna mówić o tym jaką ma swoją wizję na jej estetykę: ten odcień niebieskiego po prostu nie wygląda dobrze, czy nie byłoby fajniej mieć logo po prawej stronie ekranu? A może postawimy gigantyczny animowany GIF na środku strony?” Tak rozmowę zaczyna Pan Nikodemem dodając, że „jeśli jednak naprawdę chcesz coś osiągnąć za pomocą swojej witryny (np. świadomości marki, generowanie potencjalnych klientów itp.), Musisz skupić się na czymś więcej niż tylko na tym, jak wygląda Twoja witryna.”

Pani Magdalena potwierdziła podejście Pana Nikodema. Od nich bowiem dowiedzieliśmy się, że w świecie, w którym ludzie mają ponad miliard stron internetowych, na które mogą trafić, musisz upewnić się, że projekt Twojej witryny jest zoptymalizowany pod kątem:

  • użyteczności (jak łatwa w obsłudze jest Twoja witryna)

  • doświadczenia użytkownika (jak przyjemna jest interakcja z twoją witryną, gdy korzystają z niej faktyczni użytkownicy).

Dlatego właśnie zgłosić się do ekspertów dla których tworzenie stron www to chleb powszedni i znają się najlepiej na projektowaniu stron internetowych. Pan Nikodem dodaje „Oczywiście również możesz spędzić lata badając tajniki użyteczności i UX, ale lepiej zrobisz robiąc to co potrafisz najlepiej – swój biznes”. Tak to naprawdę bardziej opłacalne, jednak abyś wiedział o czym rozmawiać z projektantami i aby dać ci punkt wyjścia, razem z naszymi szczecińskimi ekspertami przygotowaliśmy poniższą listę przydatnych wskazówek, które można zastosować do następnego projektu projektowania stron internetowych.

Wytyczne dotyczące projektowania witryny internetowej zapewniające wyjątkowe wrażenia użytkownika

Chociaż wygląd witryny jest ważny, większość odwiedzających nie wchodzi do Twojej witryny, aby ocenić, jak ładny jest ten projekt. Zamiast tego przychodzą do Twojej witryny, aby wykonać pewne działanie lub znaleźć jakąś konkretną informację.

Dodanie niepotrzebnych elementów projektu (tj. elementów, które nie mają żadnego celu funkcjonalnego) do Twojej witryny, utrudni odwiedzającym jedynie osiągnięcie tego, co chcą osiągnąć. Z perspektywy użyteczności i UX, prostota jest twoim przyjacielem. I możesz użyć prostoty na wiele różnych sposobów. Oto kilka przykładów:

Kolory. Nie używaj zbyt wielu. Podręcznik interakcji komputer-człowiek zaleca stosowanie maksymalnie pięciu (plus lub minus dwa) różnych kolorów w projekcie witryny.

Kroje pisma. Czcionki, które wybierzesz, powinny być co najmniej czytelne. A jeśli chodzi o kolory, nie powinieneś używać zbyt wielu. Powszechnie zaleca się stosowanie maksymalnie trzech różnych krojów czcionek w maksymalnie trzech różnych rozmiarach.

Grafika. Używaj ich tylko wtedy, gdy pomogą użytkownikowi ukończyć zadanie lub wykonać określoną funkcję.

Masz jakieś wątpliwości? Porozmawiaj z ekspertami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *