Odleżyny – to urazy skóry i tkanki podskórnej będące skutkiem długotrwałego nacisku na skórę. Odleżyny najczęściej rozwijają się na skórze pokrywającej kościste obszary ciała, takiej jak:
- pięty,
- kostki,
- biodra,
- kości ogonowe.
Osoby najbardziej narażone na odleżyny to osoby z dolegliwościami medycznymi, które mają ograniczoną możliwość zmiany pozycji lub Ci, którzy spędzają większość czasu w łóżku lub na krześle. Odleżyny mogą rozwijać się bardzo szybko. Większość ran leczy się odpowiednim leczeniem, ale niektóre nigdy się nie zagoją. Możesz podjąć kroki, aby zapobiec odleżynom i wspomóc leczenie bliskiej Ci osoby poprzez odpowiedni materac odleżynowy opinie.
Objawy
Oznaki występowania odleżyn są następujące:
- Nietypowe w kolorze lub teksturze skóry
- Obrzęk
- Ropny drenaż
- Obszar skóry, który wydaje się chłodniejszy lub cieplejszy w dotyku niż inne obszary
Odleżyny można wyróżnić w kilku etapach zaawansowania w zależności od ich głębokości, ciężkości i innych cech. Stopień uszkodzenia skóry i tkanki sięga od czerwonej, nieprzerwanej skóry do głębokiego urazu z udziałem mięśni i kości.
Najczęściej spotykane miejsca odleżyn
Jeśli chodzi o osoby, które używają wózka inwalidzkiego, odleżyny często występują na skórze w następujących miejscach:
- Kość ogonowa lub pośladki
- Łopatki i kręgosłup
- Plecy rąk i nóg, w miejscach gdzie o opierają się o wózek
Jeśli chodzi o osoby, które są ograniczone do łóżka, odleżyny najczęściej występują w obszarach takich jak:
- Tył lub boki głowy
- Łopatki
- Kość ogonowa
- Kostki i skóra za kolanami
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Jeśli zauważysz znaki ostrzegawcze odleżyn – zmień swoją pozycję (albo osoby, którą się opiekujesz), aby zmniejszyć nacisk na tę okolicę. Jeśli nie zauważysz poprawy w ciągu 24 do 48 godzin, skontaktuj się z lekarzem. W przypadku pojawienia się objawów zakażenia, takich jak gorączka, drenaż z obrzękiem, ból, nieprzyjemny zapach lub zwiększone zaczerwienienie, uczucie ciepła lub obrzęk wokół tego miejsca, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Przyczyny
Odleżyny są spowodowane naciskiem na skórę, który ogranicza przepływ krwi do skóry. Inne czynniki związane z ograniczoną mobilnością mogą powodować, że skóra jest podatna na uszkodzenia i przyczynia się do powstawania odleżyn.
Stały nacisk na dowolną część ciała może zmniejszyć przepływ krwi do tkanek. Przepływ krwi jest niezbędny do dostarczania tlenu i innych składników odżywczych do tkanek. Bez tych niezbędnych składników odżywczych skóra i pobliskie tkanki są uszkodzone i mogą w końcu umrzeć.
W przypadku osób o ograniczonej sprawności ruchowej tego rodzaju nacisk pojawia się zwykle w obszarach, które nie są dobrze wypełnione mięśniem lub tłuszczem i które leżą nad kością, takie jak kręgosłup, kość ogonowa, łopatki, biodra, pięty i łokcie.
Tarcie występuje, gdy skóra ściera się na ubraniu lub pościeli. Może sprawić, że delikatna skóra stanie się bardziej podatna na obrażenia, szczególnie jeśli skóra jest również wilgotna. Ludzie są narażeni na ryzyko powstania odleżyn, jeśli mają trudności z poruszaniem się i nie są w stanie łatwo zmienić pozycji podczas siedzenia lub w łóżku.