5 rzeczy, bez których lepiej nie wybieraj się na górską wycieczkę

Wędrowanie po górach to hobby, bez którego wiele osób nie jest w stanie żyć. Górskie wędrówki to przede wszystkim przepiękne widoki, możliwość obcowania z bliska z niezwykłą naturą. Chodzenie po górach wspomaga też kondycję i działa korzystnie na cały organizm. Jeśli jednak wybierasz się na górską wycieczkę, zadbaj o to, by mieć pod ręką wszystko, co będzie potrzebne. Jakich 5 rzeczy zawsze warto mieć ze sobą w górskiej trasie?

1. Naładowany telefon

Przed wyprawą w góry koniecznie trzeba mieć ze sobą naładowany telefon, który może przydać się w wielu sytuacjach. Przede wszystkim możemy w nim sprawdzić podstawowe informacje, mapy, a także prognozy pogody. Ta w górach może się zmieniać z godziny na godzinę, dlatego warto regularnie spoglądać na aplikacje pogodowe, by w razie niebezpieczeństwa móc szybko zawrócić ze szlaku i udać do bezpiecznego miejsca. Telefon będzie też niezbędny, gdy znajdziemy się w niebezpieczeństwie, zgubimy lub źle poczujemy.

2. Ubrania na każdą pogodę

Osoby chodzące po górach doskonale wiedzą, jak się ubierać i co zapakować sobie do podróżnego plecaka. Jednak turyści, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górskimi wędrówkami powinni korzystać z porad bardziej doświadczonych osób. Trzeba pamiętać, że góry są zaskakujące i nie zawsze przewidujące. Nawet, jeśli za oknem świeci słońce i niebo jest bezchmurne, na wyprawę w góry trzeba zabrać także grubsze ubrania, kurtkę, czapkę, a także jakieś ubranie przeciwdeszczowe. Odzież do chodzenia po górach powinna być profesjonalna, przewiewna, lekka, a jednocześnie ciepła i szczelna.

3. Wygodne buty

Chodzenie po górach wymaga noszenia wygodnego, bezpiecznego i odpowiedniego obuwia. Choć często uśmiechamy się, gdy słyszymy, że ktoś idzie w góry w japonkach, w rzeczywistości takie sytuacje zdarzają się dosyć często. Na długie górskie wędrówki, nawet jeśli wybieramy się na dosyć proste szlaki, należy zakładać specjalistyczne buty trekkingowe, które zapewniają wygodę, bezpieczeństwo i przyczepność. Pamiętajmy również, aby na górską wycieczkę nie zakładać nowych butów, których wcześniej nie mieliśmy okazji nosić. Może się bowiem okazać, że zaczną nas obcierać i dalsza wycieczka będzie utrudniona lub całkowicie niemożliwa. Buty muszą być stuprocentowo wygodne i dopasowane.

4. Zapas jedzenia i picia

Nawet, jeśli planujemy krótką wyprawę w góry, zadbajmy o odpowiedni zapas jedzenia i picia. Nie wiemy bowiem, czy wyprawa się przedłuży. Warto postawić na dobrej jakości przekąski o wysokiej wartości kalorycznej, a także o wielu właściwościach odżywczych. Przydadzą się również dobrej jakości napoje, jakie znajdziemy na sklep z kawami  cupandyou. Dobra kawa lub herbata w termosie to doskonałe rozwiązanie w szczególności wtedy, gdy jest dosyć chłodno, a w wyższych partiach gór będzie jeszcze zimniej i trzeba się dodatkowo od środka dogrzewać.

5. Papierowe mapy

Planując wyprawę w góry zapakujmy też do plecaka tradycyjne, papierowe mapy z bardzo dokładnymi oznaczeniami wszystkich szlaków, na których planujemy wędrować. Choć wielu turystów wędruje z nowoczesnym sprzętem, nawigacją w telefonie i mapami w tabletach, trzeba mieć świadomość, że elektronika może być zawodna i w najmniej odpowiednim momencie może odmówić posłuszeństwa. Warto mieć więc zawsze pod ręką klasyczne mapy, najlepiej w wersji zabezpieczonej przed wilgocią i wodą deszczową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *