Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie

Książnica Pomorska – to po prostu biblioteka. Jednak ma ona status naukowy i jest biblioteką wojewódzką. Dla pragnących ją odwiedzić, należy się wybrać na ul. Podgórną w Szczecinie. Biblioteka powstała w 1905 roku. W tamtych czasach – w ówczesnym gmachu w miejscu biblioteki, mieściło się liceum, założone w połowie XIX wieku. Wtedy, była to Biblioteka Miejska Szczecina. Dziś, jest to wojewódzka, naukowa Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica. Na początku swojej działalności, biblioteką kierował dr. Erwin Ackerknecht. To właśnie jemu biblioteka zawdzięcza swój spektakularny rozkwit. Zebrał on cenne księgozbiory z terenu całego (dzisiejszego) Pomorza Zachodniego i umieścił je w bibliotece – dla „wszystkich potomnych”. W tamtych czasach było to ok. 200 tysięcy tomów. To bardzo dużo, jak na początek XX wieku i tak niewielki teren, na jakim działał dr. Erwin Ackerknecht. Do tego sukcesu przyczyniło się wielu darczyńców (mniej, lub bardziej znanych), m.in. biblioteki szkolne, kościelne, prywatne itp. Ogromna praca polegająca na znalezieniu i zebraniu tylu tomów, ma swoje pozytywy dziś. Bo, to właśnie dziś ten ogrom różnych ksiąg jest najbardziej widoczny.

Trudne czasy dla biblioteki

Na drodze rozwoju biblioteki stanęły dwie wojny światowe. A jak wiadomo, książki (szczególnie kraju napadniętego), są wyjątkowo szybko i z determinacją najeźdźcy, niszczone. Tak samo było i tym razem. Jednak – aby uchronić księgozbiór – został on wcześniej wywieziony i rozmieszczony w różnych miejscach na całym Pomorzu Zachodnim. Ludzie starali się pomóc, jednak trzeba pamiętać, że czas wojny – to czas okrutny nie tylko dla książek, ale przede wszystkim dla samych ludzi. Często właśnie z powodu książek ginęli sami ludzie, którzy starali się je uchronić od wojennej pożogi. Biblioteka Miejska rozpoczęła swoją działalność już w dwa miesiące po zakończeniu działań wojennych i podpisaniu całkowitej kapitulacji Niemiec. Zaczęto zwozić książki i zapełniać regały książnicy. Biblioteka znów była odwiedzana przez mieszkańców oraz wszystkich przyjezdnych.

Spokojny, powojenny czas

W 1955 roku powstała Wojewódzka i Miejska Bibliotek Publiczna, która otrzymała status naukowy w 1965 roku. Rok później nadano jej imię Stanisława Staszica. Był to czas, kiedy Państwo Polskie obchodziło swoje tysiąclecie. Natomiast obecną nazwę – Książnica Pomorska – biblioteka otrzymała dopiero w 1994 roku. Obecnie ma w swoich zbiorach około 1,5 mln. różnego rodzaju książek, a odwiedza ją prawie 300 tysięcy czytelników rocznie. Zakres literatury jest naprawdę imponujący. Dzięki swojej różnorodności, cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem. W dobie internetu, wydawałoby się, że ludzie nie potrzebują bibliotek – praktycznie wszystko jest zamieszczone w formie elektronicznej, w tzw. „chmurach”. Jednak Książnica Pomorska i tak jest chętnie odwiedzana nie tylko przez mieszkańców, ale i turystów, którzy przy okazji zwiedzają sam budynek, oraz teren biblioteki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *