Wyjazdy do opieki nad osobami starszymi w Niemczech cieszą się dużą popularnością wśród polskich opiekunek. Nic w tym dziwnego – za granicą można zarobić na tym samym stanowisku i przy tych samych obowiązkach nawet kilka razy więcej niż w Polsce. Niektóre opiekunki decydują się na długie, wielomiesięczne zlecenia, inne natomiast wybierają pracę opiekunki-skoczka. Jedno i drugie rozwiązanie ma z pewnością swoje wady i zalety. Warto je dobrze rozważyć, zanim zdecydujemy się na konkretną formę zatrudnienia.
Aby pracować jako opiekunka osób starszych za granicą, trzeba mieć doświadczenie, kwalifikacje, a także znajomość języka obcego na poziomie co najmniej komunikatywnym. Opiekunka musi bowiem bezproblemowo porozumiewać się zarówno w pacjentem, jak i rodziną, lekarzami czy innymi osobami, które na co dzień zajmują się osobą chorą. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z pośrednictwa sprawdzonych agencji zatrudnienia, które specjalizują się w wyszukiwaniu pracy dla opiekunek. Dzięki temu można uniknąć wielu niebezpieczeństw i pułapek, które czyhają na opiekunki szukające pracy na własną rękę. Agencja zatrudnienia pobiera co prawda swoją prowizję, jednak warto zapłacić te pieniądze w zamian za poczucie bezpieczeństwa w różnych sytuacjach.
Na czym polega praca opiekunki-skoczka?
Opiekunka-skoczek to jedna z form pracy za granicą, która staje się coraz bardziej powszechna wśród polskich opiekunek. Polega ona na wyjeżdżaniu na krótkie zlecenia, od kilku dni do maksymalnie dwóch tygodni. To dobre rozwiązanie dla tych osób, które nie chcą opuszczać kraju na wiele miesięcy, natomiast zależy im na tym, by regularnie dorabiać sobie do polskiej pensji. Opiekunki skoczki najczęściej zastępują długoterminowe opiekunki w różnych sytuacjach, między innymi wtedy, gdy te zachorują czy wybierają się na urlop. Czasem stała opiekunka musi na kilka dni wrócić do kraju, a wtedy na jej miejsce przyjeżdża opiekunka skoczek. Tego rodzaju opiekunka musi mieć duże doświadczenie w pracy z pacjentem. Najczęściej bowiem zaczyna wykonywanie swoich obowiązków dosłownie z biegu – nie ma czasu na wdrożenie się, kilkudniowe dostosowanie do nowych warunków, poznanie pacjenta czy jego środowiska. Jako opiekunki skoczki sprawdzają się więc osoby, które mają wieloletnie doświadczenie w tego rodzaju pracy, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Dla kogo takie rozwiązanie?
Praca opiekunki skoczka to dobra opcja dla osób, które są w stanie szybko podjąć decyzję o wyjeździe. Najczęściej bowiem wyjechać trzeba następnego dnia lub w ciągu kilku dni od przyjęcia zlecenia. Opiekunki skoczki powinny szybko dopasowywać się do zmieniających się warunków, mieć duże zdolności przystosowawcze, odporność na stres, presję czasu oraz wiele innych nieprzewidzianych zdarzeń. Trzeba pamiętać, że opiekunka skoczek pracuje w różnych miejscach i z różnymi ludźmi, musi więc łatwo nawiązywać kontakty i odnajdywać się w nowym środowisku. Dobra opiekunka skoczek z pewnością nie będzie narzekała na brak zleceń i szybko po zakończeniu jednego zlecenia będzie miała kolejne. Dzięki temu praca, choć nie tak ciągła jak w przypadku opiekunek stałych, może być równie satysfakcjonująca pod względem finansowym.