O sprawy spadkowe warto zadbać w każdej porze naszego życia, niekoniecznie tylko na jego schyłku. To tym ważniejsze, im większy mamy majątek i bardziej liczną rodzinę. W takich sytuacjach po śmierci spadkodawcy rozpoczyna się prawdziwa wojna o spadek i o to, by przygarnąć dla siebie jak najwięcej. Aby nieco ukrócić zapędy rodziny, dobrze jest napisać testament. W ten sposób jasno i wyraźnie powołamy do dziedziczenia konkretne osoby.
Dziedziczenie testamentowe w polskim prawie spadkowym występuje przed dziedziczeniem ustawowym. A więc na pierwszym miejscu są zapisy testamentu, a dopiero później dziedziczenie ustawowe. Co prawda testament można podważyć lub zrzec się na jego podstawie spadku, ale też w wielu sytuacjach pozwala odpowiednio rozporządzić majątkiem. W testamencie można powołać do dziedziczenia kogokolwiek, kogo chcemy. Nie musi to być nikt z najbliższej rodziny ani ze spadkobierców ustawowych. To dobre rozwiązanie w przypadku osób, które niezbyt dobrze żyją z najbliższą rodziną, mają natomiast partnera życiowego czy najbliższego przyjaciela, któremu po śmierci chciałyby przekazać cały swój dorobek. Aby testament miał po naszej śmierci pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym, musi być odpowiednio sporządzony.
Jak napisać dobry testament?
Testament można napisać odręcznie lub poświadczyć go notarialnie. Przy spisywaniu testamentu nie ma konieczności przeprowadzenia żadnego postępowania sądowego. Wystarczy spotkanie z notariuszem, który poświadczy testament i zadba o jego właściwą konstrukcję. Koszt sporządzenia testamentu notarialnego jest z góry ustalony przepisami i wynosi 50 zł plus VAT oraz koszt odpisów. Najczęściej nie jest to więc duża kwota, warto więc w nią zainwestować, aby móc mieć pewność, że nasz testament będzie właściwie sporządzony. Oczywiście, fakt sporządzenia notarialnego testamentu nie oznacza, że jest on już niezmienny i nie możemy zmienić żadnych jego zapisów. Wręcz przeciwnie, dopóki żyjemy możemy dowolnie i bez ograniczeń zmieniać punkty zapisane w testamencie. Czasem się zdarza, że osoby, które pierwotnie chcemy powołać do dziedziczenia, wykazują się dla nas rażącą niewdzięcznością. Warto wtedy jeszcze za życia zadbać o to, by jednak nie dostały nic z naszego majątku.
Skomplikowane prawo spadkowe
Zanim napiszemy testament, warto nieco zapoznać się z prawem spadkowym, które jest dosyć zawiłe, skomplikowane i pełne trudnych do interpretacji przepisów. Co ciekawe, nie jest to jednak domena naszego kraju. Spadek za granicą również może być obwarowany wieloma przepisami i komplikacjami. Aby mieć pewność, że nasz majątek trafi w odpowiednie ręce, dobrze jest skonsultować się z prawnikiem, który podpowie, w jaki sposób sporządzić testament, w jakich częściach przekazać różne składowe naszego majątku, jak zabezpieczyć się przed tym, aby nie dziedziczyła osoba, która nie utrzymuje z nami kontaktu, a może być uprawniona do dziedziczenia. Czasem przyda się zapoznanie z kwestią wydziedziczenia oraz innymi formalnościami. W tych kwestiach warto umówić się z prawnikiem, który specjalizuje się w prawie spadkowym i ma aktualną, bardzo szeroką wiedzę popartą doświadczeniem w kontaktach ze spadkobiercami, a także w sprawach sądowych związanych z dziedziczeniem.