Koronawirus i europejski rynek akcji

Śmiertelny COVID-19 dotknął wiele gospodarek na całym świecie. Ponieważ ludzie byli zamknięci w kwarantannie domowej, firmy zostały zamknięte, a wiele krajów prawie zamknęło swoje bramy, wpływając na różne branże. Rynek akcji szybko odzwierciedlał nastroje rynkowe dotyczące wzrostu gospodarczego i możliwych konsekwencji finansowych. Które akcje europejskie zostały dotknięte ostatnim kryzysem, a które firmy najbardziej ucierpiały?

Prawda jest taka, że nie powinniśmy rozmawiać o pojedynczych akcjach, a raczej o sektorach. Pandemia i jej następstwa nie dotknęły żadnej firmy, ale całe branże, które zostały zmienione przez śmiertelnego wirusa.

Przyjrzyjmy się bliżej.

Fale uderzeniowe COVID-19

Nie musisz być ekspertem, aby wiedzieć, że większość dziedzin gospodarki zostały dotknięte – przynajmniej do pewnego stopnia – kryzysem koronawirusa. Jeśli sprawdziłeś kursy CFD na akcje Vestle, zmienność była widoczna, zwłaszcza, że koronawirus zaczął rozprzestrzeniać się z Chin na resztę świata.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie akcje lub branże zostały dotknięte w ten sam sposób lub odczuły ten sam wpływ. Niektóre firmy zostały znacząco uszkodzone, z czego mogą nigdy nie wyzdrowieć, podczas gdy inne faktycznie zauważyły wzrost kursu.

 

Oto 3 przykłady branż, na które COVID-19 miał dość istotny wpływ:

  1. Firmy lotnicze

Nie ma możliwości wyolbrzymienia szkód wyrządzonych liniom lotniczym w wyniku kryzysu koronawirusowego. W kwietniu zasadniczo zawieszono ponad 90% lotów międzynarodowych. * Podczas gdy niektóre kraje, takie jak Japonia i Stany Zjednoczone, odnotowały silny popyt *, w sumie pandemia zniszczyła ponad 70% całkowitej przepustowości globalnych linii lotniczych. W rezultacie akcje linii lotniczych były wyjątkowo niestabilne. Przyjrzyjmy się na przykład niemieckiej linii lotniczej Lufthansa. Między 19 lutego, a 14 maja cena akcji Lufthansy spadła o ponad 50%. Potem trend się zmienił, a akcje wzrosły o ponad 28% do 28 maja. Pod koniec maja ogłoszono, że UE zgodziła się na umowę obejmującą ratowanie Lufthansy w wysokości 9,9 mld USD. ** Takie umowy mogą oczywiście odzwierciedlać cenę akcji linii lotniczych.

  1. Turystyka

Nic dziwnego, że branża turystyczna zmierza ku najgorszemu rokowi, od 1950 r. *** Po dekadzie wzrostu liczba podróży turystycznych może spaść o 58–78% w 2020 r. (W porównaniu z 2019 r.), a miejsca turystyczne mogą stracić nawet 1 bilion dolarów dochodu. *** Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że miliony ludzi nie mogły opuścić domu z powodu kwarantanny, a nawet teraz, gdy wiele krajów powoli przechodzi w nową normalność, turystyka jest daleko do miejsca, gdzie kiedyś była. Wiele akcji należy do tej kategorii, w tym sieci hoteli i firmy wycieczkowe. Czy zobaczymy, ich powrót tego lata, czy też potrwa to znacznie dłużej? Tylko czas pokaże.

  1. Firmy samochodowe

Jeszcze zanim transport drogowy zatrzymał się z powodu koronawirusa, wiele firm samochodowych już miało problemy z łańcuchem produkcyjnym z powodu kwarantanny w Chinach. Oczywiście niektórzy producenci samochodów odczuwali presję bardziej niż inni. W maju BMW obniżyło swoje prognozy zysków, dołączając do innych firm samochodowych, takich jak Ford i Daimler. **** Pandemia nastąpiła w delikatnym momencie, ponieważ wielu producentów samochodów inwestowało znaczne środki w pojazdy elektryczne, aby przestrzegać nowych przepisów dotyczących emisji. ** ** Akcje BMW spadły nawet o 48% między początkiem 2020 r., a 19 marca, zanim zaczęły odzyskiwać, zwiększając się o 40% do końca maja.

Podsumowanie

Oczywiście te trzy sektory są tylko przykładami. Pandemia pozostawiła kilka gałęzi przemysłu nietkniętych i chociaż wiele akcji doświadczyło dużej zmienności z powodu koronawirusa, prawdziwe pytanie brzmi, jak długo ten efekt będzie trwał. Tempo, w jakim globalna gospodarka się odradza, druga fala przypadków lub odkrycie szczepionki, wszystko może mieć natychmiastową reakcję rynkową. W tak niestabilnych czasach wszyscy inwestorzy mogą być na bieżąco, śledzić wydarzenia rynkowe i podejmować niezbędne kroki w celu zarządzania ryzykiem, jednocześnie uzyskując dostęp do okazji.

Wybór akcji CFD obejmuje wiele wiodących europejskich marek, w tym Lufthansę i BMW.

Jeśli chcesz skorzystać z natychmiastowego dostępu do rynku, pobierz aplikację Vestle, aby handlować kontraktami CFD na akcje online, które są dostępne bezpłatnie w App Store i Google Play.

Potrzebujesz pomocy w rozpoczęciu korzystania z platformy Vestle? Dołącz do nas już dziś, aby cieszyć się szkoleniem 1 na 1 z trenerem handlowym i uzyskać dostęp do bezpłatnych zasobów edukacyjnych.

Vestle (znany dawniej jako iFOREX) jest nazwą handlową iCFD Limited, licencjowana i regulowana przez Cypryjski Urząd Securities and Exchange Commision (CYSEC) numer licencji: 143/11. Materiały zawarte w niniejszym dokumencie, zostały stworzone we współpracy z Vestle i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 84.6% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Pełne zrzeczenie się: https://www.vestle.pl/legal/analysis-disclaimer.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *