Konserwacja podłóg w mieszkaniu – jak często i jakimi środkami?

Wiele osób spędza sporo czasu na poszukiwaniu idealnego wykończenia podłogi, które będzie stylowe, eleganckie i efektowne. Zapominamy jednak o tym, że aby podłoga przez wiele lat doskonale się prezentowała, trzeb nie tylko wybierać doskonałej jakości produkty, ale również dbać o ich regularną konserwację i pielęgnację. W przeciwnym razie bardzo szybko każda podłoga przestanie zachwycać wyglądem.

Dla jakości i estetyki podłogi bardzo ważny jest dobry wybór materiałów. Jeśli interesują nas panele kraków, parkiety czy inne elementy wykończeniowe, stawiajmy na solidnych i sprawdzonych producentów, którzy oferują wysoką jakość, trwałość oraz niezawodność. Pamiętajmy też, by zwracać uwagę nie tylko na wygląd desek czy paneli, ale również na to, jak należy utrzymywać je w czystości. Dobrze prezentująca się podłoga to nie tylko ta, która jest umyta, ale również zadbana. Im więcej uwagi jej poświęcimy, tym większa pewność, że będzie przez długi czas doskonale się prezentowała.

Uwaga na nadmiar wody

Woda i wilgoć nie służą drewnu w żadnej postaci. Powinni o tym pamiętać użytkownicy drewnianych podłóg, parkietów i paneli, które wymagają właściwej pielęgnacji i konserwacji. Nadmiar wody szkodzi nawet najlepszej jakości podłodze, gdyż wnika w jej struktury, powoduje wypaczenia, odkształcenia, a także drobne uszkodzenia, które z biegiem czasu mogą się rozrastać. Nawet najlepiej zaimpregnowana podłoga nie powinna więc być myta nadmiarem wody. Warto stosować specjalistyczne preparaty, które zadbają o jej czystość, nabłyszczenie, świetny wygląd, a także wzmocnienie. Drewniany parkiet po latach może również wymagać bardziej gruntowej renowacji, czyli zdarcia zewnętrznej warstwy z desek i ponownego zaimpregnowania czy polakierowania. Jeśli mamy podłogę z paneli, również warto zwrócić uwagę na to, by myć ją regularnie i przy użyciu odpowiednich środków. Dobrym rozwiązaniem jest sięganie po te produkty, które są przeznaczone do pielęgnacji określonych powierzchni. Wtedy możemy mieć pewność, że nie tylko będą niezawodnie działały, ale również zapewnią bezpieczeństwo podłogom.

Podłogi z płytek

W kuchni i w łazience często na naszych podłogach znajdują się płytki, które w tych wnętrzach są wygodne i zapewniają bezproblemowe użytkowanie. Warto jednak pamiętać, że taka podłoga również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Środki do płytek najczęściej zapewniają utrzymanie higienicznej czystości bez zacieków, mają również właściwości antybakteryjne, usuwają kamień, a także trudne do usunięcia osady. Wiele osób myje płytki wyłącznie wodą, co pozwala usunąć jedynie kurz i zewnętrzne zanieczyszczenia. Jeśli jednak nie zadbamy o właściwą i solidną pielęgnację, płytki po pewnym czasie użytkowania nie będą się już prezentować tak dobrze, jak tuż po ich położeniu. Wybór środków do pielęgnacji podłóg jest na tyle duży, że bez problemu znajdziemy preparat w stu procentach dopasowany do naszych oczekiwań. Na pielęgnacji żadnej podłogi nie należy oszczędzać – to co zaoszczędzimy na pielęgnacji trzeba bowiem będzie wtedy wydać na renowację.

One thought on “Konserwacja podłóg w mieszkaniu – jak często i jakimi środkami?

  1. Dobra bateria do łazienki powinna być przede wszystkim funkcjonalna, solidnie wykonana, posiadać odpowiednie parametry techniczne. Jest to bowiem jeden z tych elementów, które dosyć często ulegają usterkom. Im lepszy wybór baterii, tym mniejsze ryzyko pojawienia się jakiejkolwiek awarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *