Czemu płacz się nie kończy? Czyli jak rozpoznać kolkę.

Płacz niemowlęcia jest faktem. To jedyny sposób, w jaki nasze noworodki mogą nam przekazać swoje potrzeby. Na szczęście przez większość czasu nawet najbardziej namiętne wrzaski malucha oznaczają, że jest po prostu głodny, mokry, zabrudzony lub samotny, i uciszy się, gdy dasz mu to, czego potrzebuje.

Ale co, jeśli twój słodki mały brzdąc wciąż płacze, mimo że został nakarmiony, ma suchą pieluchę i jest utulony w twoich ramionach? Co się stanie, jeśli poczujesz, że próbowałeś wszystkiego, a krzyki się nie kończą? Wtedy rodzice zaczynają się zastanawiać, czy ich dziecko może rzeczywiście mieć tajemniczy stan znany jako kolka niemowlęca.

Czy moje dziecko ma kolkę?

Zgodnie ze standardową definicją dziecko, które płacze dłużej niż 3 godziny dziennie, co najmniej 3 dni w tygodniu i konsekwentnie przez dłużej niż 3 tygodnie (a poza tym jest zdrowe) uważa się za kolkę.

Badania pokazują, że kolka dotyka 10–15% wszystkich dzieci (i około 50% płaczących niemowląt ma problemy przez ponad 1 godzinę dziennie). Chociaż niektóre aspekty kolki, od przyczyny do wyleczenia, nie są rozumiane, oto, co wiemy:

-Niemowlęta z kolką zwykle zaczynają wykazywać objawy w przybliżeniu. 2 tygodnie po urodzeniu.
-Po pierwszych 3 lub 4 miesiącach życia kolka zwykle ustępuje.
-Płeć i styl karmienia nie zwiększają szansy dziecka na kolkę.
-Obecność kolki u dziecka nie oznacza, że ​​dziecko będzie mniej inteligentne lub mniej zdrowe niż dziecko bez kolki.

Często wprowadzane w błąd informacje na temat kolki

Dla większości naukowców kolka była dość mylącym tematem. Wiele czynników może prowadzić do podrażnienia kolki, ale nie zidentyfikowano żadnej konkretnej „przyczyny”.

Niektóre często cytowane (choć niepoprawne) przyczyny kolki to: nietolerancja laktozy (i wynikające z niej problemy trawienne), gaz, nadmierna stymulacja i zgaga.

Inną teorią na temat kolki jest to, że jest ona wywoływana przez dziecko wyczuwające niepokój rodziców. To również jest całkowicie fałszywe. Dzieci nie są małymi psychologami! Nie potrafią powiedzieć, czy rodzic jest niespokojny, zirytowany czy przerażony. W rzeczywistości, jeśli kolka była spowodowana lękiem, wcześniaki powinny mieć wysoki poziom kolki, ponieważ ich rodzice są zwykle bardzo zestresowani. Ale wcześniaki nie mają częściej kolki niż noworodki urodzone o czasie.

Kluczem do zrozumienia kolki jest to, że niektóre dzieci rodzą się, zanim naprawdę będą gotowe na świat. Z tego powodu są one z jednej strony nadmiernie stymulowane, a z drugiej strasznie słabo stymulowane (ten drugi problem jest znacznie większy). Życie w łonie matki jest non-stop sensacją. Twoje dziecko jest trzymane, dotykane i poruszane, i słyszy głośne pulsowanie przepływu krwi 24/7. Umieszczenie nowego dziecka w ciemnej, cichej sypialni samo w sobie pozbawia zmysły reakcji. Niektóre dzieci mogą to tolerować, a inne po prostu… nie wiedzą co zrobić!

Naśladowanie warunków znanych z macicy daje dziecko „wirtualny odruch uspokajający” który może pomóc na kolkę.

Czytaj więcej: https://kolka-niemowleca.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *