Dzisiejszy rynek pracy kładzie duży nacisk na kompetencje pracownicze. Pracodawcy doceniają kreatywność, asertywność i umiejętności negocjacji, o czym informują w ogłoszeniach o pracę. Dla wielu kandydatów pojęcia te brzmią niejasno. Samo określenie „kompetencje pracownicze” kryje w sobie tajemnicę. Warto poznać poznać pojęcia określające idealnego pracownika.
Co to są kompetencje pracownika?
Wszystkie oferty pracy dostępne m.in. na Pracuj.pl zawierają w swojej treści listę kompetencji pracownika, których pracodawca wymaga oraz te, które będą przez niego mile widziane. Zdarza się, że kandydaci wpisują wymienione w ogłoszeniu cechy nie wiedząc, co konkretnie one oznaczają. Robią to z nadzieją, że to właśnie ich osoba zainteresuje rekrutera, a zaprezentowane kwalifikacje sprawią, że wymarzona praca przypadnie właśnie im w udziale.
Kompetencje pracownika to cechy danej osoby. Wymieniając je jako kryteria rekrutacji, pracodawca jasno określa, czego pracownik będzie potrzebował, by skutecznie i efektywnie realizować powierzone mu zadania.
Zobacz także https://konsultantki.eu/zarobki/
Kreatywność, asertywność, komunikatywność
Nie wpisuj do CV pojęć, których nie znasz. Jeśli do tej pory nie spotkałeś się z danym określeniem, prawdopodobnie nie posiadasz danej kompetencji. Pisząc, że jesteś kreatywny, asertywny i posiadasz umiejętność negocjacji prezentujesz siebie jako idealnego pracownika np. działu handlowego. Rzeczywistość szybko pokaże, jak daleko jesteś od wykreowanej przez siebie postaci.
Nie wspominaj o kreatywności, jeśli nie masz talentu do tworzenia innowacyjnych pomysłów. Asertywność nie powinna znaleźć się na liście Twoich kompetencji, jeśli nie potrafisz odmawiać nie sprawiając drugiej stronie przykrości i ulegasz naciskom otoczenia. Na komunikatywność powołuj się jedynie wówczas, gdy umiesz wypowiedzieć w sposób zrozumiały dla rozmówcy, słuchać go ze zrozumieniem i umiejętnie formułować pytania, by upewnić się, że dobrze rozumiesz przekaz.