Toalety w miejscu pracy nie tylko muszą być, ale również ważne jest ich wyposażenie, dopasowanie do liczby pracowników, a także dbałość o wszystkie niezbędne akcesoria. Każdy pracownik ma bowiem prawo do korzystania w czasie pracy z sanitariatów.
Zasady wyposażenia i przygotowania łazienek dla pracowników są regulowane przepisami prawa pracy. Nie można sobie więc ich urządzać czy planować dowolnie. Przede wszystkim, łazienki zawsze powinny być bezproblemowe w dostępie. W biurowcach powinny znajdować się na każdym piętrze. W innych miejscach pracy powinny być oddalone od stanowiska pracy maksymalnie o 75 metrów w zamkniętych pomieszczeniach oraz 125 metrów na otwartej przestrzeni. Jeśli w danym miejscu nie ma łazienek i dostępu do stacjonarnych toalet, pracodawca musi zadbać o to, by na miejscu znalazły się dobrze wyposażone przenośne toalety. Nie jest to jego dobra wola, a obowiązek wynikający z przepisów prawa pracy. Jeśli pracodawca nie zadba o toalety, pracownicy mają pełne prawo odmówić wykonywania obowiązków zawodowych.
Toalety dopasowane do liczby pracowników
W każdym zakładzie pracy liczba toalet musi brać pod uwagę liczbę pracowników. W małych, kilkuosobowych biurach potrzeby są bowiem dużo mniejsze niż na hali produkcyjnej, na której pracuje kilkaset osób. Dlatego też łazienki muszą być dopasowane do ilości osób, które korzystają z nich na co dzień. Jedna toaleta z misą ustępową i bidetem powinna być dostępna dla maksymalnie 20 pracowników. Jeśli więc mamy ich 200, toalet powinno być 10/ Same toalety to jednak nie wszystko. W łazienkach powinny znajdować się również pomieszczenia z umywalkami z bieżącą, ciepłą wodą, dzięki której można odświeżyć się po pracy. Te przestrzenie również wymagają właściwego wyposażenia. Dozowniki do mydła, automatyczne suszarki do rąk, podajniki do ręczników, a nawet lustra nad umywalkami to ważne elementy wyposażenia, dzięki którym łazienki będą zdecydowanie bardziej przyjazne dla osób, które korzystają z nich na co dzień.
Trzeba regularnie sprzątać
Im więcej osób korzysta z łazienki, tym szybciej się ona brudzi i zaczyna się kiepsko prezentować. Dlatego też warto zadbać i systematyczne sprzątanie wszystkich łazienek, jakie znajdują się w firmie. Są to pomieszczenia, które wymagają szczególnej dbałości o czystość, sterylność i odkażanie. Dobrze więc pomyśleć o umowie z firmą sprzątającą, która zadba o to, by łazienki codziennie były sprzątane, dezynfekowane i utrzymywane w sterylnej czystości. Nawet najlepsza i najbardziej elegancka łazienka nie będzie dobrze wyglądać, jeśli będzie brudna i zbyt rzadko sprzątana. Trzeba również pamiętać, aby wszelkie usterki czy awarie w toaletach naprawiać na bieżąco. Wiele z nich może bowiem uniemożliwiać korzystanie z toalet. Wszystkie łazienki powinny być regularnie sprawdzane pod kątem awarii i usterek. Jeśli jakieś urządzenia czy akcesoria nie rokują już na sprawne użytkowanie, zdecydowanie najlepiej będzie od razu wymienić je na nowe.