Formuła 1

Kalkulator akcyzy a obliczenie kosztów sprowadzenia samochodu

 

Posiadanie własnego pojazdu współcześnie to już nie tyle luksusowy przywilej, co standardowe wyposażenie przedmiotów pomocnych w życiu. Samochód nabyć można w rozmaity sposób, zarówno poprzez zakup, jak też otrzymać w ramach podarunku. Jednakże należy pamiętać, że samochód samochodowi wcale nie jest równy i bynajmniej nie chodzi w tej kwestii o specyfikację techniczną pojazdu.

Samochód kupiony w kraju a sprowadzany zza granicy

Wejść w posiadanie samochodu można na wiele sposobów. Rzadko zdarza się, aby auto zostało sprezentowane w ramach upominku, niemniej jednak taka sytuacja ma miejsce. Najczęściej jednak właściciel pojazdu wchodzi w jego posiadanie poprzez dokonanie zakupu.

Samochód kupić można zarówno w salonie, jak również od osoby prywatnej. Istnieją również pośrednie metody kupna chociażby z wykorzystaniem komisu. Wiele osób decyduje się także na zakup sprowadzanego modelu zza granicy. Czym różni się pojazd sprowadzany od modelu dostępnego na miejscu?

Odpowiedź jest nad wyraz prosta. Największa różnica to akcyza, którą nowy właściciel musi uiścić, jeśli chce zarejestrować pojazd w Polsce.

Czym jest akcyza i ile wynosi?

Akcyza jest podatkiem pośrednim mającym na celu regulację rynku. Jednakże podatek ten obejmuje tylko wybrane wyroby oraz usługi. Najbardziej znana jest z wyrobów tytoniowych bądź alkoholowych, aczkolwiek akcyza nakładana jest również na samochody sprowadzane z zagranicy.

Nie ma znaczenia czy samochód jest modelem starszej daty czy nowszej, gdyż akcyzę i tak trzeba będzie uiścić. Należy jednak pamiętać, że podatek akcyzowy nie posiada stałej wartości, chociaż regulowany jest przez prawo. Dlatego też koszt akcyzy będzie przedstawiał się inaczej w przypadku samochodu sprowadzanego z krajów Unii Europejskiej, inaczej zaś jeśli auto sprowadzono ze Stanów Zjednoczonych.

Obliczenie dokładnego kosztu akcyzy jest jak najbardziej możliwe. Trzeba jednak orientować się w stawkach, które są zróżnicowane względem wieku samochodu, mocy silnika, ale również kraju, skąd samochód jest sprowadzany. O wiele łatwiej jest skorzystać z kalkulatora, który z łatwością wyliczy odpowiednią wysokość. Kalkulator akcyza to narzędzie pozwalające z mocną dokładnością wyliczyć, jak duża kwota będzie potrzebna, żeby pokryć faktyczne koszty sprowadzenia auta do kraju.

Koszt sprowadzenia auta ze Stanów Zjednoczonych

Sprowadzając samochód zza granicy, należy wziąć pod uwagę nie tylko koszt podatku akcyzowego, ale również dostosowania samochodu do warunków technicznych, jakie obowiązują na polskich drogach. Inną specyfikacją będzie charakteryzował się samochód amerykańskiego pochodzenia, inną natomiast model europejski.

Oprócz dostosowania pojazdu względem specyfikacji technicznej, koniecznym jest wziąć pod uwagę ceny związane z transportem. Cena transportu lądowego będzie zupełnie inna niż wysłanie pojazdu drogą morską. Nie można zapomnieć również o cle wynoszącym nawet do 10% wartości celnej samochodu. Jest to opłata dodatkowa, której nie trzeba byłoby uiszczać, sprowadzając samochód z rejonów Unii Europejskiej.

Najlepiej jeszcze przed przystąpieniem do sprowadzania pojazdu do kraju, sprawdzić, w jakich granicach finansowych będzie mieścił się koszt konieczny do pokrycia. Taki zabieg pozwoli uniknąć przykrego rozczarowania.

Polecamy:
Skup złomu Szczecin — gdzie można sprzedać złom i metale kolorowe w dobrej cenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *