Już nie KPU – ale już Państwowa Akademia Nauk Stosowanych (PANS). Miasto akademickie Krosno zaprasza studentów ze Szczecina!

Uczelnie mają różne cele, jednym z najwyższych dla polskich placówek jest zostać zaliczonym do szanowanego grona Akademii, mianowanych przez Ministra Edukacji. To niełatwe zadanie z dniem 1.01.2023 udało się Karpackiej Państwowej Uczelni – dzisiaj znanej już jako Państwowa Akademia Nauk Stosowanych (PANS).

Co musi spełniać uczelnia, aby być PANS?

Liczne wymagania prawne i jeszcze większe organizacyjne stają jako wyzwanie przed placówką aspirującą do tego tytułu. Ocenia to Polska Komisja Akredytacyjna – czy czas funkcjonowania danej uczelni jest wystarczający, czy ilość nauczycieli i studentów zgodna z wymaganiami, czy oferta edukacyjna jest właściwa – a to wciąż nie wszystkie wymagania stawiane pretendentom.

Karpacka Państwowa Uczelnia z wysoką jakością kształcenia, jaką zapewnia i z ponad 24 letnim stażem stanęła na wysokości zadania i od kilku dni może korzystać z szanowanego tytułu Państwowej Akademii Nauk Stosowanych. Można się więc spodziewać, że na Podkarpacie ze Szczecina z tego powodu uda się jeszcze więcej młodych osób niż do tej pory.

Zanim jednak ta zmiana stała się faktem, niezbędne były liczne konsultacje wewnętrzne. Gdy władze uczelni w Krośnie uznały finalnie, że to już czas aby skorzystać z przepisów ustawy – konieczne było złożenie aplikacji przed Ministrem Edukacji i Nauki. Udał się i Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie z dniem 1.01.2023 roku zaczęła swój nowy rozdział w historii placówki. Ciekawostką bowiem jest fakt, że w ciągu swojego 24 letniego istnienia placówka „zaliczyła” już zmianę nazwy, gdyż zanim stała się Karpacką Państwową Uczelnią była znana jako pierwsza na Podkarpaciu Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.

Magazyn piłkarskiCiekawe spojrzenie na taki stan rzeczy w prasie przedstawia dr Agnieszka Woźniak, prorektor ds .rozwoju, mówiąc, że „chodzi nie tylko o inny szyld, lecz o poważną reformę placówki. Powstanie PANS w Krośnie to efekt strategii MEiN, zmierzającej do zwiększania znaczenia oraz polepszania możliwości kształcenia uczelni zawodowych”. Wiele wskazuje na to, że młodzi Szczecinianie również będą chcieli się o tej jakości kształcenia przekonać osobiście.

Dlaczego zamiana KPU na PANS ma tak duże znaczenie dla uczelni?

Możliwość samodzielnego prowadzenia studiów przygotowujących do zawodu nauczyciela jest podkreślana jako jedna z największych zmian, na które władze uczelni bardzo się cieszą. Do tej pory musiało się to związać bezdyskusyjnie z zawarciem dedykowanego porozumienia z uczelnią akademicką, teraz Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie będzie niezależna pod tym i innymi względami. Zatem, jeśli mieszkasz w Szczecinie, ale marzy Ci się wyprawa na drugi koniec Polski celem zdobycia kwalifikacji do wykonywania zawodu nauczyciela – Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie może być miejscem, do którego warto się udać. Bez względu na to, czy interesuje Cię bardziej wychowanie fizyczne, pedagogika przedszkolna, czy filologia angielska – to miejsce na mapie polskich placówek edukacyjnych ma sporo do zaoferowania.

Wózki sanitarne – rodzaje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *