Jesteś właścicielem jachtu? Sprawdź, w jaki sposób na nim zarobić

Wiele osób w dzisiejszych czasach interesuje się żeglarstwem, lubi spędzać czas na wodzie, a z biegiem czasu kupują własny jacht. Dla właściciela jachtu posiadanie własnej jednostki pływającej to prawdziwa wygoda – może z niej korzystać zawsze wtedy, gdy przyjdzie na to ochota. Ale jest jeszcze jedna zaleta – na własnym jachcie można całkiem sporo zarobić.

Choć dzisiejszych czasach wiele osób stawia przede wszystkim na inwestowanie w nieruchomości, okazuje się, że na ruchomościach można również zarobić. W przypadku jachtu to bardzo proste. Nie korzystamy z niego przecież przez cały czas. Nawet w sezonie wiosenno-letnim, gdy jacht nie stoi w hangarze czy na innym postoju, ale przy kei w porcie, często przez wiele tygodni nie wypływa na jezioro czy w morze. Właściciel nie ma bowiem tyle wolnego czasu, by cały sezon spędzić na wodzie. Wtedy warto pomyśleć o tym, by taki jacht wynajmować.

Trzeba dopilnować wszystkich formalności

Wynajmowanie jachtu to dobre rozwiązanie, gdyż pozwala na zwrot sporej części kosztów, jakie ponosimy na utrzymanie, konserwację czy przechowywanie sprzętu w czasie całego roku. W sezonie jacht może więc na siebie zarobić, zwłaszcza na ten czas, gdy stoi nieużytkowany. Osoby, które decydują się na wynajem jachtu, powinny jednak pamiętać, żeby podczas wynajmu dopilnować wszystkich formalności. Skoro przy wynajmie mieszkania podpisujemy umowę najmu, warto to również robić w przypadku jachtu. Wiele jachtów jest przecież wartych tyle, ile duże mieszkanie, a czasem nawet sporo więcej. Umowa wynajmu jachtu powinna regulować wszystkie kwestie związane z użytkowaniem jednostki przez wynajmującego. Wynajmujący musi również przedstawić dokumenty, które potwierdzają jego uprawnienia do poruszania się po wodach. Podobnie, jak nikt nie wynajmie auta osobie bez prawa jazdy, tak samo jachtu nie należy wynajmować przypadkowym osobom, nawet jeśli chcą zapłacić więcej. Lepiej jest chronić swoje mienie.

Nie zapomnij o kaucji

Wynajmowanie jachtu wiąże się z ryzykiem powstania różnego rodzaju szkód, które często powstają w wyniku użytkowników niewłaściwie używających sprzętu lub po prostu niedbających o coś, co nie jest ich. Dlatego w momencie podpisywania umowy, a jeszcze przed wydaniem jednostki, należy pobrać kaucję w odpowiedniej wysokości. Kwota może być różna w zależności od wartości jachtu. Jeśli jednostka powróci do portu w stanie idealnym, kaucja jest wynajmującemu zwracana. Jeśli natomiast będą jakiekolwiek zniszczenia, kaucja stanowi zabezpieczenie finansowe na pokrycie ewentualnych kosztów naprawy. Osoby, które wynajmują swoje jachty, często co roku maja swoich stałych klientów. To bardzo dobre rozwiązanie, gdyż buduje zaufanie i daje właścicielowi jednostki pewną gwarancję, że jacht będzie użytkowany w sposób właściwy. Zupełnie inaczej bywa w przypadku osób, które po raz pierwszy wynajmują łódkę. Wtedy właściciel jachtu ponosi pewne ryzyko i nigdy nie ma pewności, w jakim stanie jacht powróci do portu.

Sprawdź również: Inwestowanie w nieruchomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *