Jesteś emerytem? Gdzie możesz podjąć pracę?

O tym, że wysokość emerytur w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia, nie trzeba nikogo przekonywać. Zdarza się, że ktoś pracuje całe życie, odprowadza składki, a po przejściu na emeryturę okazuje się, że jego świadczenie nie wystarcza na godne życie. Nic więc dziwnego, że wielu emerytów decyduje się na dalszą pracę zamiast na spokojny odpoczynek w jesieni życia.

Emeryci pracują z różnych powodów. Nie zawsze są to jedynie względy finansowe. Wiele osób nie wyobraża sobie bezczynności i spędzania czasu wyłącznie w domu, dlatego też nawet na emeryturze prowadzą aktywne życie zawodowe. Niestety, większość emerytów pracuje przede wszystkim dlatego, że ich świadczenia nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych życiowych potrzeb. Wysokość emerytur jest niewysoka, zdarzają się nawet takie świadczenia, których wysokość poraża swoją śmiesznością. Osoby, które nie mogą liczyć na wsparcie rodziny czy bliskich, muszą liczyć się z tym, że będą musiały pracować, gdyż w przeciwnym razie po prostu nie będą miały z czego żyć.

Kto pracuje na emeryturze

Praca dla emeryta może być przeróżna, wszystko najczęściej zależy od tego, jakie umiejętności i kwalifikacje ma osoba poszukująca pracy. Emeryci bardzo często pracują w swoich zakładach pracy po przejściu na emeryturę. Dzięki temu nie muszą uczyć się żadnych nowych obowiązków zawodowych ani się przekwalifikowywać. Na emeryturze często pracują nauczyciele, inżynierowie z różnych branż, a także lekarze i farmaceuci. Wielu właścicieli własnych biznesów również pozostaje na swoich stanowiskach pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Pracują też księgowi, specjaliści od podatków, a także inne osoby ze ścisłymi umiejętnościami i posiadające konkretny fach w ręku. Emerytów można również spotkać w wielu firmach, które zajmują się obsługa klienta.

A gdzie do pracy bez kwalifikacji?

Wiele osób na emeryturze nie ma jednak wysokich kwalifikacji, a co za tym idzie – nie mają też zbyt wielu możliwości zawodowych. Emeryci często decydują się więc na prace niewymagające wielkiego doświadczenia. Bardzo często jest to zajmowanie się domem, opieka nad dziećmi. Panowie często zatrudniają się jako kierowcy, nie tylko w różnych firmach przewozowych, ale też w korporacjach taksówkarskich. Taka praca daje sporo możliwości, gdyż samemu wybiera się, kiedy chce się pracować, a kiedy nie. Nie zawsze praca emerytów musi być pełnoetatowa. Wiele osób decyduje się jedynie na pracę dorywczą, która pozwala na dorobienie sobie do emerytury. Takie rozwiązanie jest wygodne, gdyż z jednej strony można zarabiać dodatkowe pieniądze, a z drugiej – można choć w części cieszyć się wolnym życiem na emeryturze z dala od codziennej etatowej pracy. Warto też pamiętać, że jeśli na emeryturze pracujemy, to też nadal odprowadzamy składki. A co za tym idzie – z biegiem czasu samo świadczenie będzie rewaloryzowane i coraz większe. To dobry sposób na podniesienie ostatecznej kwoty emerytury na czasy, gdy już nie będziemy w stanie pracować nawet na kawałek etatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *