Na jakie oferty pracy odpowiadać?

Aby przyspieszyć znalezienie pracy, nie powinniśmy odpowiadać na wszystkie oferty pracy, jakie znajdziemy. O wiele lepiej skupić się na tych, które rzeczywiście nas interesują bądź pochodzą od firm cenionych przez nas. Oto kilka wskazówek, na które oferty pracy odpowiadać.

Związane z naszym wykształceniem

Podstawową kategorię ofert pracy, którą z pewnością przejrzymy m.in. na portalu Pracuj.pl są ogłoszenia związane z naszym wykształceniem. Większość osób właśnie w ten sposób poszukuje zatrudnieni np. poprzez wpisanie w wyszukiwarkę frazy mającej coś wspólnego z ukończonym kierunkiem studiów. Oczywiście w ten sposób najszybciej i najtrafniej znajdziemy pracę. Musimy jednak uważać w przypadku niszowego bądź mocno specjalistycznego wykształcenia np. filozoficznego.

Związane z naszymi pasjami

Jeśli interesujemy się daną branżą lub mamy naturalny talent do pracy w niej, warto skupić się właśnie na ogłoszeniach o pracę, w których będziemy mogli realizować własne hobby i na dodatek zarabiać na tym. Musimy mieć jednak na uwadze, iż nasza wiedza może mieć braki, a nasze kompetencje nie będą poparte stosownymi dokumentami. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem są oferty praktyk bądź stażów, dzięki którym wykorzystamy zapał do poszerzania wiedzy zdobywanej w ramach pasji.

Z poleceń znajomych i rodziny

Odpowiadanie na ogłoszenia polecone to nadal bardzo popularna i jedna z najszybszych metod na uzyskanie zatrudnienia. Oczywiście muszą iść za nią stanowcze kroki, zwłaszcza ze strony osób, które rzeczywiście mogą nam pomóc w poszukiwaniach pracy. Najczęściej oznacza to ominięcie bądź skrócenie procesu rekrutacyjnego na naszą korzyść. Niestety, tego typu praktyki wiązane są z nepotyzmem i protekcją, czego wyrazem jest negatywne nastawienie współpracowników do osoby, która uzyskała stanowisko ze względu na fakt, iż np. jej wujek posiada wolne stanowisko w swojej firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *