Jaki jest nadrzędny cel programów magazynowych dla e-commerce?

Jeśli reprezentujesz markę dowolnej wielkości w stale rozwijającym się świecie e-commerce, prawdopodobnie doświadczyłeś zamieszania, które może towarzyszyć nauce i zrozumieniu terminologii branżowej. Niektóre terminy mogą wydawać się sprzeczne, gdy tak nie jest, podczas gdy inne mogą wydawać się bardzo rozbieżne, podczas gdy w rzeczywistości można ich używać zamiennie.

Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku omawiania systemów zarządzania magazynem (WMS) i systemów zarządzania zapasami. Z pozoru terminy te wydają się opisywać podobne funkcje. Jednak systemy zarządzania magazynem i systemy zarządzania zapasami to dwie różne usługi, które wykonują bardzo różne funkcje.

W tym artykule przyjrzymy się strukturze systemu zarządzania magazynem w porównaniu z systemem zarządzania zapasami, aby pomóc Ci zrozumieć każdy rodzaj systemu i sposób, w jaki działają one w kontekście Twojej firmy.

Co to jest system zarządzania magazynem?

Czym zatem jest system zarządzania magazynem? WMS to narzędzie programowe, które pomaga kierownikowi magazynu lub operatorom efektywnie zarządzać dowolnymi codziennymi procesami magazynowymi, takimi jak:

  • Przechowywanie zapasów

  • Realizacja zamówień

  • Dystrybucja

Od przyjmowania i składowania nowych zapasów po kompletację i wysyłkę zamówień do realizacji, system zarządzania magazynem zwiększa funkcjonalność magazynu, a co za tym idzie, całej firmy. Dostępne są różne rodzaje systemów zarządzania magazynem, z których każdy może zapewnić operatorowi magazynu wyjątkowe korzyści.

Trzy najpopularniejsze typy WMS to:

Systemy autonomiczne — systemy autonomiczne działają w połączeniu z istniejącą siecią firmy, aby nadać priorytet zadaniom związanym z zarządzaniem magazynem.

Zintegrowane systemy – Zintegrowane systemy są zwykle używane z większymi modułami planowania zasobów przedsiębiorstwa, co skutkuje wspólną bazą danych dla zamówień, zapasów, raportowania i stosowanych metod księgowania zapasów.

Systemy oparte na chmurze — te internetowe systemy zarządzania przechowują informacje o firmie w Internecie, a nie na komputerze lub dysku twardym. Taki program magazynowy w dzisiejszych czasach jest najbardziej popularny.

Dlaczego warto korzystać z systemu zarządzania magazynem?

W miarę rozwoju działalności magazynowej zarządzanie operacjami magazynowymi może stawać się coraz trudniejsze. Wzrost sprzedaży oznacza, że więcej produktów przechodzi przez magazyn, co stwarza dodatkową potrzebę organizacji zapasów i planowania procesu realizacji zamówień. Wdrożenie systemu zarządzania magazynem może umożliwić kierownikowi realizację tych aspektów ich działalności.

Systemy zarządzania magazynem mogą pomóc w określeniu najlepszego wykorzystania powierzchni magazynu poprzez śledzenie jednostek przestrzeni, takich jak przegródki lub pojemniki. W ten sposób możesz lepiej zrozumieć, jak dystrybuować i przechowywać swoje produkty, co może zwolnić miejsce na dodatkowe zapasy i zwiększyć produktywność, umożliwiając bardziej usprawniony, zorganizowany magazyn – co jest ich bazową rolą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *