Jaką szkołę średnią wybrać, gdy lubi się matematykę?

Matematyka zazwyczaj nie jest ulubionym przedmiotem uczniów, ale jak się okazuje są jednak tacy, którzy ją lubią. Tak to prawda! Najczęściej na całą klasę matematykę lubią dwie bądź trzy osoby. Wiele mówi się o tym, że szkołę średnią należy wybierać pod kątem zdolności oraz umiejętności. Zatem, jaką powinny wybrać osoby, które lubią “królową nauk”?

Oczywiście klasa z rozszerzoną matematyką

Matematyka dla klasy 8 szkoły podstawowej nie jest wcale łatwa, dlatego wiele osób dziwi to, iż są dzieciaki, a zasadniczo nastolatkowie, którzy matematykę lubią. Cóż, większości raczej nie pasjonuje rozwiązywanie zadań, ale na szczęście wszyscy jesteśmy inni i każdy z nas lubi co innego. Zatem jeżeli uczeń lubi matematykę i nie sprawia on mu problemu, to koniecznie powinien wybrać szkołę średnią, w której będzie mieć rozszerzoną matematykę. Może to być klasa matematyczno-fizyczna czy matematyczno-chemiczna. Ale to nie koniec możliwości, bo poza liceami ogólnokształcącymi są jeszcze technika. Dla miłośników tego, naszym zdaniem trudnego, przedmiotu doskonale sprawdzi się liceum handlowe bądź o profilu bankowym, w których lekcji matematyki będzie naprawdę sporo. Ale można też wybrać technika o profilu automatyki i robotyki.

A co ze szkołami branżowymi?

Mówi się, że licea są dla tych, którzy chcą potem dalej kontynuować edukację, a więc studiować. Z kolei technika dedykowane są dla osób niezdecydowanych, a szkoły branżowe dla tych, którzy po prostu chcą zdobyć zawód. Oczywiście jest to uproszczone pojmowanie, ale jeżeli rzeczywiście dobrze czujecie się w matematyce, a gorzej Wam idzie z pozostałych przedmiotów, to zawsze możecie wybrać szkołę branżową. Swoją drogą potem dalej możecie kontynuować edukację, bo wystarczy pójść do szkoły branżowej 2 stopnia. Ale wracając do szkół pierwszego stopnia, sporo matematyki jest w klasach handlowych, ale i na budownictwie, gdzie można nauczyć się np. obliczania ilości potrzebnego materiału, ale i tworzenia projektów. Zatem macie naprawdę sporo możliwości. Warto więc zastanowić się jeszcze co potem chcecie robić, bo jeżeli jednak myślicie o studiach, to lepiej wybrać technikum bądź liceum ogólnokształcące, oczywiście te drugie najlepiej przygotowuje do matury, a potem studiów.

Szkoła z wysokim poziomem nauczania

Choć wymagania i podstawy programowe są takie same, to jednak poziom nauczania w poszczególnych szkołach wygląda już zdecydowanie inaczej. Są placówki, w których poziom jest niski, ale są i takie, gdzie wymagania stawiane wobec uczniów są zdecydowanie wysokie. Dla miłośników matematyki zdecydowanie bardziej polecamy szkoły z wysokim poziomem nauczania, bo przecież każdy z uczniów chce się jak najwięcej nauczyć, przynajmniej tak powinno być.  Pamiętajcie więc, że nawet w klasach z rozszerzoną matematyką może się okazać, że na zajęciach nie będziecie wykonywać zbyt dużo zadań i zwyczajnie się wynudzicie. A jeżeli matematyka jest Waszą pasją to nie warto iść na kompromisy, lecz warto bezkompromisowo wybrać szkołę, gdzie nauczyciele wymagają, ale i dobrze uczą, wszak dobry nauczyciel to także połowa sukcesu.

Rozwój jest ważny

Każdy uczeń powinien pamiętać, że uczy się dla siebie, a nie dla rodziców czy nauczycieli. Zatem powinien stawiać na rozwój. Jeżeli jest umysłem ścisłym i dobrze wychodzi mu rozwiązywanie zadań z matematyki, to poza wyborem szkoły z rozszerzoną “królową nauk” powinien także zapisać się na zajęcia dodatkowe z tego przedmiotu. Często w szkołach są zajęcia dodatkowe, w których może uczestniczyć każdy chętny uczeń. Warto też zauważyć, że organizowane są liczne konkursy matematyczne czy olimpiady. Laureaci olimpiad mogą uzyskać zwolnienie z matury, co oznacza, że choć nie będą pisać tego egzaminu, to otrzymają wynik 100%. Zatem to kolejny plus, tym bardziej że dzięki temu zdecydowanie łatwiej dostać się na prestiżowe studia.

Warto uczyć się matematyki. Zatem jeżeli macie takie zdolności, a dodatkowo ten przedmiot jest Waszą pasją, to należy wręcz tę pasję rozwijać. Dzięki temu macie szansę dostania się na dobrą uczelnię, swoją drogą absolwenci studiów na kierunkach ścisłych zazwyczaj łatwiej znajdują pracę, wszak absolwentów studiów humanistycznych czy też pedagogicznych jest już w nadmiarze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *