Jaką lunetę celowniczą wybrać?

Niektórym ciężko sobie wyobrazić, że lunety celownicze używane pod koniec ubiegłego wieku, były o wiele mniej precyzyjne od tych, które można nabyć dzisiaj. Dla początkującego strzelca nie ma większej różnicy, dlatego niezależnie od tego, czy celownik ma być do wiatrówki, czy też broni myśliwskiej, warto skorzystać z porady eksperta. Obecnie rynek strzelecki nie może narzekać na brak asortymentu, który cenowo jest dostępny dla każdego.

Lunety celownicze do wiatrówki i dla myśliwych

Obecnie rynek strzelecki nie może narzekać na brak asortymentu, który cenowo jest dostępny w zasadzie dla każdego. Z pozoru prosty wybór przy bliższym zainteresowaniu tematem okazuje się nieco bardziej skomplikowany. Innych lunet celowniczych używa się do zwykłej wiatrówki rekreacyjnej, a innych do profesjonalnej broni pneumatycznej o dużej sile. W Polsce broni pneumatycznej można używać wyłącznie na profesjonalnych strzelnicach. Zdaniem ekspertów do wiatrówek sprężynowych najlepiej wybrać mocną i wytrzymałą lunetę celowniczą. Taki wybór jest związany z siłą wytwarzaną przy oddaniu strzału. Duża moc wystrzału może wprawić celownik w drgania, a co za tym idzie rozkalibrować go. Wiatrówki dysponujące słabszą mocą nie wymagają szczególnego rodzaju lunet celowniczych. Jeżeli chodzi o broń myśliwską, to wybór jest o wiele bardziej skomplikowany. W tym przypadku ważnym kryterium jest dobór celownika do typu polowania. Skonfigurowanie takich parametrów jak czysty obraz i szerokie pole widzenia, jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa osób biorących udział w polowaniu.

Tubus, krzyż i montaż lunet celowniczych

Tubus to inaczej tuleja, którą obudowane jest urządzenie optyczne. Od lat trwa spór jakiej średnicy powinien być tubus. Wbrew powszechnym opiniom nie ma specjalnej różnicy, jeśli zastosowanie nie dotyczy strzelania do celu, który znajduje się bardzo daleko. Kolejną kwestią jest, czy lunety celownicze powinny mieć podświetlane krzyże. W dużej mierze wybór zależy od indywidualnych preferencji strzelca. Najlepszym wyjściem jest przetestowanie dostępnych wariantów na strzelnicy, ponieważ źle dobrane podświetlenie krzyża może nawet oślepić. Montaż lunety celowniczej nie należy do najtrudniejszych zadań. W zasadzie każda broń długolufowa posiada fabryczne szyny montażowe lub specjalne zaczepy blokujące lunetę celowniczą. Wiatrówki charakteryzują się mniej skomplikowaną techniką montażu. W przypadku broni myśliwskiej systemy mocowania są bardziej zróżnicowane i skomplikowane. Najlepiej sprawują się systemy mocujące jednoczęściowe, które są wspomagane przez kołek stopujący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *