Odrzucenie naszej oferty podczas procesu rekrutacyjnego nie jest niczym przyjemnym. Im więcej przeżyjemy tego typu sytuacji, tym większe ryzyko, iż zaczniemy zaniżać własną samoocenę. To z kolei może prowadzić m.in. do zaprzestania poszukiwań zatrudnienia. Jak w takim razie reagować na tego typu sytuacje, aby wyjść z nich obronną ręką?
Nie traktuj niczego osobiście
Odrzucenie Twojej oferty w trakcie procesu rekrutacji nie ma nigdy znamion osobistych. Po prostu nie spełniliśmy wymagań lub posiadamy mniejsze kompetencje niż osoba, która również się zgłosiła. Najlepszym rozwiązaniem tego typu refleksji jest zwyczajne przejście do porządku dziennego i zapomnienie o przykrej sytuacji. Musimy potraktować takie doświadczenia jako lekcję na przyszłość i impuls do zmian, np. w kontekście własnych umiejętności.
Podziękuj za rekrutację i zapytaj o opinię
Oferty pracy zamieszczane są w Internecie przez rekruterów (np. na portalu Pracuj.pl) i to oni prowadzą wówczas z nami rozmowy. Niemniej, większość decyzji związanych z zatrudnieniem nie leży po ich stronie, dlatego nie powinniśmy winić ich za wynik rekrutacji. O wiele lepiej pozostać w neutralnych bądź dobrych kontaktach i podziękować za poświęcony czas. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest zapytanie o opinię lub informację zwrotną. W oparciu o nią możemy bowiem szkolić się i zwiększać kompetencje w konkretnym oraz pożądanym przez branże kierunku.
Kontynuuj poszukiwania
Nieudany proces rekrutacyjny powinniśmy potraktować jako jeden z etapów poszukiwania pracy. Musimy pamiętać, że to tylko jeden pracodawca i nie możemy rezygnować z kolejnych rozmów. Dlatego warto zawsze mieć przygotowaną alternatywę w postaci dodatkowej aplikacji bądź rozmowy kwalifikacyjnej jeszcze tego samego dnia. Dzięki temu o wiele szybciej zapomnimy o porażce i powrócimy do efektywnych poszukiwań.