Jak zaoszczędzić na wykończeniu domu? Postaw na klinkier!

Klinkier praktycznie nie obciąża fundamentu, a z tego wynika, że budynek, w którego dekoracji zastosowano ten materiał budowlany, nie zawali się pod dodatkowym obciążeniem podczas eksploatacji. Niektórzy konserwatorzy używają płytek klinkierowych do licowania odrapanych domów.

Zaskakującą cechą klinkieru jest zdolność wyrobu do wzmacniania i stabilizacji w trakcie eksploatacji, czyli za 50-60 lat budulec będzie coraz mocniejszy. Na etapie produkcji można symulować zarówno cegłę, jak i kamień naturalny. Dzięki temu możesz znacznie zaoszczędzić na wykańczaniu strefy podmiejskiej.

Ponadto płytka klinkierowa jest:

  • trwała,

  • wytrzymała,

  • odporna na działanie środków chemicznych i zmiany temperatury.

Jako przykład możemy przywołać starożytne dzbany i wazony wykonane z wypalanej gliny. Niektóre okazy zachowały się w doskonałym stanie do naszych czasów. Mimo swojej trwałości, nawet w przypadku zarysowania powierzchni, będą one prawie niezauważalne ze względu na jednorodność tonalną klinkieru. Walory dekoracyjne płytki klinkierowej pozwalają na jej układanie w pomieszczeniach wykonanych w różnych kierunkach stylistycznych. Materiał budowlany może być szkliwiony, szorstki i nieprzetworzony.

Kolejną zaletą jest oczywiście odporność produktu na:

  • pleśń,

  • grzyby,

  • promieniowanie ultrafioletowe,

  • mikroorganizmy,

  • szkodniki,

  • ogień.

Posiada materiał i dobrą izolację termiczną, izolację akustyczną. Nie jest wymagana szczególna ostrożność, wystarczy od czasu do czasu przetrzeć wilgotną szmatką, w zaawansowanych przypadkach użyć chemii gospodarczej.

Nietrudno zgadnąć, że zalety będą musiały zostać dodatkowo dopłacone – to będzie główna wada. Należy pamiętać, że podczas montażu niedopuszczalne jest stosowanie tanich mieszanek klejowych i zaprawy. Może to niekorzystnie wpłynąć na okres użytkowania.

Każdy drogi produkt, który próbują podrobić, nie jest wyjątkiem i płytką klinkierową. Pamiętaj, że jeśli używasz taniego analogu, z dużym prawdopodobieństwem nie będzie on odpowiedni do użytku zewnętrznego. Przy układaniu klinkieru w pomieszczeniu należy mieć świadomość, że materiał ten nawet latem pozostaje zimny, dlatego o ogrzewanie podłogowe trzeba wcześniej zadbać. Do tego idealny system grzewczy. Niestety, jeśli jakaś płytka stanie się bezużyteczna, trudno będzie wybrać podobną w sklepie, dlatego zawsze należy kupować materiały budowlane z niewielką dostawką.

Rodzaje

Zgodnie z technologią produkcji płytki są ekstrudowane i wytwarzane metodą prasowania. Dodatkowo płytki klinkierowe mogą być szkliwione i nieszkliwione. Druga opcja jest bardziej powszechna, ponieważ do jej produkcji używa się tylko gliny. Materiał budowlany pozyskiwany jest w naturalnym kolorze, który zależy tylko od odmiany gliny i kombinacji. Jeśli na etapie produkcji do gliny doda się węgiel drzewny, produkt okazuje się ciemny, a łącząc węgiel, glinę i piaskowiec uzyskuje się nie tylko różne wzory, ale także chropowate powierzchnie. Naturalną jasność i przepełnianie kolorów uzyskuje się poprzez zmianę poziomu ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *