Jak zadbać o samochód zimą?

Zima jest okresem, w którym należy w wyjątkowy sposób zadbać o swój samochód i przygotować go do wysokich mrozów, a także utrudnionych warunków jazdy.

JAK ZADBAĆ O SAMOCHÓD ZIMĄ?

            Zima jest okresem, w którym należy w wyjątkowy sposób zadbać o swój samochód i przygotować go do wysokich mrozów, a także utrudnionych warunków jazdy. Zanim spadnie pierwszy śnieg powinniśmy skutecznie zabezpieczyć pojazd przed wpływem niskich temperatur oraz niszczących warunków atmosferycznych. Jakie kroki należy poczynić, by bezpiecznie i w nienaruszonym stanie dotrwało do wiosny?

            Silnik to serce samochodu!

Pierwszym krokiem powinno stać się odpowiednie przygotowanie silnika. Należy zacząć od przeglądu i ewentualnej naprawy części układu zasilania paliwem. Szczególną uwagę warto poświęcić podgrzewaczom, zaworom regulacyjnym, separatorowi wody oraz wymianie filtra paliwa. Pozwoli to na wyeliminowanie z paliwa niepożądanych płynów, które mogłyby wpływać na problemy z odpaleniem silnika przy niskich temperaturach zewnętrznych. Ważne jest także stosowanie oleju napędowego o sprawdzonej jakości, by chronić serce samochodu przed oddziaływaniem mrozu.

            Sprawdź hamulce!

Jak zauważa przedstawiciel firmy Pomoc Drogowa Szczecin jednym z najczęściej popełnianych błędów przez kierowców jest zbyt rzadkie kontrolowanie układu hamulcowego, co często prowadzi do wypadków na drodze. Należy więc poświęcić uwagę takim aspektom jak: płyny hamulcowe, okładziny i klocki hamulcowe, hamulec ręczny, linki hamulcowe, które potrafią zamarznąć w pancerzu. Prawidłowe funkcjonowanie wszystkich tych elementów może nam uratować życie, gdy nawierzchnia jest zaśnieżona, lub oblodzona.

            Diabeł tkwi w szczegółach

Nie należy zapominać, że pozorne drobiazgi, o których zdarza nam się zapominać, gdyż są oczywiste mają często priorytetową wagę dla bezpieczeństwa na drodze zimą. Warto więc zawsze pamiętać o wymianie płynu letniego na zimowy w spryskiwaczach oraz w układzie chłodzenia. Najlepsza temperatura płynu chłodniczego powinna wynosić minus 37 stopni Celsjusza. Kolejną ważną rzeczą jest wymiana opon na zimowe zanim jeszcze spadnie pierwszy śnieg. Najlepiej jest to zrobić, gdy temperatura oscyluje wokół 6 stopni na plusie. Zaleca się także sprawdzanie ciśnienia w kołach co najmniej raz w miesiącu.

            Filtr kabinowy

Często lekceważony, ale niezmiernie ważny. W okresie zimowym często nanosimy śnieg i błoto do wnętrza pojazdu, który zostaje na dywanikach.

Żeby nie dochodziło do sytuacji zaszronienia  i zaparowania szyb od środka należy przed okresem zimowym zadbać o wymianę filtra kabinowego.

            Klimatyzacja

Klimatyzacja nie tylko służy do chłodzenia wnętrza pojazdu w upalne dni , ale również jest przydatna zimą.

Klimatyzacja skutecznie pomaga w odparowaniu wody z wnętrza pojazdu i zapobiega wilgoci oraz parowaniu szyb.

            Odmrażacz

Odmrażacz jest niezbędnym i najskuteczniejszym sposobem pozbycia się lodu z szyb. Jest on bardzo szybki w działaniu i nie niszczy szyb tak jak skrobaczka.

Nie wolno używać do odszronienia szyb gorącej wody, ponieważ pod wpływem szoku termicznego może dojść do pęknięcia szyby.

           Akumulator

Osoby, których samochody posiadają silniki diesla powinny precyzyjnie sprawdzić stan akumulatora przed zimą, gdyż silniki te pobierają dużo więcej energii do uruchomienia. Należy też upewnić się, czy świece żarowe są sprawne.

Ważne jest również wyczyszczenie i zabezpieczenie przed śniedzeniem klem akumulatorowych, ponieważ przy nieodpowiednim styku nie będzie przekazywana pełna moc z akumulatora, do innych podzespołów samochodu.

          Wycieraczki szyb

W okresie jesienno-zimowym powinno się wymienić wycieraczki na nowe , ponieważ nadmierne ich zużycie doprowadza do rozmazywania brudu zamiast oczyszczania szyby.

Jest to bardzo ważne , ponieważ znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drodze.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Autoholowanie Corrado.

www.pomoc-drogowa-szczecin.com.pl

tel.609-240-240

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *