Jak zadbać o czystość materaca?

Dlaczego w pierwszej kolejności znajdujesz się w tym przewodniku? Czy rozlałeś sok, mleko lub olej na materac? A może Twój materac zaczyna wydzielać wyraźny i silny aromat. Czy podejrzewasz, że na Twoim materacu są pluskwy lub roztocza? Zawężenie problemu pozwoli ci zawęzić to, co należy zrobić, gdy w grę wchodzą materace nawierzchniowe producent i kwestia ich czystości.

Wyizoluj problem: czy to sam materac, nakładka na materac, pokrowiec czy prześcieradła?

Niezależnie od problemu, są szanse, że nie dotyczy to wszystkich części Twojego łóżka. A zanim rozprzestrzeni się wyciek, zapach lub inwazja szkodników, musisz je odizolować. W razie potrzeby rozbierz łóżko – aż do samego materaca. Pozwala to również lepiej ocenić, jaki rodzaj czyszczenia należy wykonać.

Wodorowęglan sodowy to najlepszy przyjaciel Twojego materaca.

Soda oczyszczona, wodorowęglan sodu i wodorowęglan sodu to różne nazwy tego samego składnika aktywnego: biały, krystaliczny proszek o wielu zastosowaniach czyszczących. I istnieje od 3500 roku p.n.e. -natron to prymitywna, ale skuteczna wersja sody oczyszczonej, która była używana w starożytnym Egipcie do czyszczenia. Służyła również do całkowitego odwadniania ciał podczas mumifikacji. Dziś jest to najbardziej przydatne jako uniwersalny domowy środek czyszczący i dezodoryzujący.

Wilgoć jest największym wrogiem Twojego materaca.

Żaden materac piankowy lub sprężynowy na świecie nie jest przystosowany do zamoczenia, nawet najlepszy. Jeśli moczysz materac w wodzie, zajmie to bardzo dużo czasu, zanim całkowicie wyschnie. A jeśli nawet odrobina wilgoci pozostanie wewnątrz materaca, może to wystarczyć, aby pleśń, roztocza i bakterie mogły się rozwijać, ostatecznie zmieniając wygodne łóżko w zagrożenie dla zdrowia w gospodarstwie domowym. Unikaj tego, używając jak najmniej wody. A jeśli zdecydujesz się na czyszczenie parą lub inne metody wymagające dużej ilości wody, podejmij odpowiednie kroki, aby materac całkowicie wysechł.

Po co odkurzać?

Niejedno badanie pokazuje, że regularne odkurzanie materaca znacznie zmniejsza nie tylko alergeny roztoczy, ale także endotoksyny bakteryjne i inne ciała obce, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Odkurzanie również nie zużywa wody = zerowe ryzyko rozwoju pleśni lub bakterii na materacu. Oczywiście, zanim jeszcze zabierzesz się do pracy, musisz najpierw upewnić się, że sam odkurzacz jest czysty jak łza. Ostatnią rzeczą, na jaką masz ochotę, jest świeże plamy na materac poprzez „czyszczenie” go brudnym odkurzaczem.

Nawet jeśli wygląda na czysty, wytrzyj odkurzacz czystym dywanikiem i odrobiną alkoholu. Upewnij się, że filtr jest czysty. W przypadku mocno zbrylonego brudu, wyczyść filtr detergentem lub płynem do mycia naczyń i wodą. W razie potrzeby należy wymienić filtr. Wybierz wszystkie pasma włosów, włókna i wszelkie ciała obce. Jeśli musiałeś użyć mydła i wody, wytrzyj wszystkie mokre części odkurzacza i wywietrz je przez kilka godzin przed ponownym złożeniem odkurzacza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *