Jak wygląda uprawa hortensji pnącej?

Hortensja pnąca tworzy przepiękny welon białych i pachnących kwiatostanów. Doskonale odnajduje się w naszym klimacie, chociaż jest rzadziej wybierana od klasycznych hortensji. Pnącze to odznacza się intensywnym wzrostem, gdyż może osiągnąć nawet powyżej 10 metrów. Tak samo jak bluszcz, roślina ta wspina się na drzewa, ściany czy podpory, przy użyciu korzonków czepnych. Świetne wspina się również na altany i jest świetną dekoracją każdej pergoli.

Popularne odmiany hortensji pnącej

  • Miranda– o pięknych i okazałych kwiatach w barwie kremowobiałej, osiąga wysokość oraz szerokość ok 3 metrów.
  • Cordifolia– odznacza się sercowatymi liśćmi i kremowobiałymi kwiatami, może osiągnąć do 2 metrów wysokości.
  • Semiola– jej wysokość i szerokość wynosi ok. 2,5 metra, ma białe kwiaty, a jej liście mogą wytrzymać aż do wiosny, o ile zima jest łagodna.
  • Silver Lining– ma liście biało- zielono paskowane, a jej wysokość i szerokość wynosi do 2 metrów. Nadaje się do uprawy w pojemnikach i ma efektowne białe kwiaty.

Uprawa hortensji pnącej

Uprawa hortensji pnącej nie jest zbyt skomplikowana. Ważne jest zwłaszcza to, aby wybrać dla rośliny dobre stanowisko. Dzięki temu nie będziemy mieć późniejszych problemów w jej uprawie. Roślina ta preferuje cień albo półcień, a także miejsca osłonięte od wiatrów. Lubi gleby żyzne, próchnicze, lekko kwaśne, kwaśne oraz umiarkowanie wilgotne. Przed zasadzeniem hortensji pnącej musimy koniecznie pozbyć się chwastów i przekopać ziemię. Młode rośliny wymagają regularnego podlewania, co ważne ten gatunek jest całkowicie mrozoodporny. Jeśli roślina zostanie posadzona przy drzewie, należy ją nawozić, używając do tego kompostu albo obornika. Na rynku znajdziemy również specjalne mieszanki nawozów mineralnych dla hortensji. Nawozy uniwersalne nie są polecane, gdyż mają w sobie zbyt dużą ilość wapnia, co może prowadzić do chlorozy. Roślinę powinniśmy nawozić od wiosny do połowy lipca, po czym nastąpi stan spoczynku.

Uprawa hortensji pnącej- cięcie rośliny

Jeśli wybrane stanowisko dla hortensji będzie dla niej korzystne, wówczas roślina będzie intensywnie rosła. Zazwyczaj nie ma konieczności jej cięcia. Jednak musimy przeprowadzić ten zabieg, kiedy chcemy zredukować jej rozmiary. Roślina dobrze znosi cięcia, należy wykonać ten zabieg od razu po zakończeniu kwitnienia, ponieważ wiosną może to spowodować utratę przez roślinę kwiatów.

Uprawa hortensji pnącej- podpory

Pędy rośliny potrafią osiągnąć do 20 metrów długości. W trakcie jednego sezonu przyrost może wynieść nawet do 1 metra. Pnącze do wspinania się używa krótkich korzonków przybyszowych, które mocno chwytają się chropowatych powierzchni. Poleca się sadzić rośliną pod wysokimi drzewami albo przy ogrodzeniach oraz murach. Nie radzi się sadzić roślin pod starymi ścianami, gdyż tynk może tego nie wytrzymać. W przypadku, kiedy roślina nie znajdzie żadnej podpory, wówczas osiągnie maksymalnie 2 metry, jednak rozrośnie się wtedy szeroko.

Uprawa hortensji pnącej- rozmnażanie

Hortensję można rozmnażać od wiosny do późnego lata, przez odkłady bocznych pędów, rosnących blisko ziemi. W środkowej części pędu usuwamy liście i delikatnie nacinany pęd, zdejmujemy nożem wąski pasek kory na jego dolnej części. Środkowy odcinek pędu zakopujemy płytko w próchniczej ziemi, miejsce to powinno być stale wilgotne. Jesienią czy też na wiosnę odkład korzeni może zostać już oddzielony i zasadzony w wyznaczonym miejscu.

Uprawa hortensji pnącej- szkodniki oraz choroby

Hortensja pnąca jest dosyć wytrzymałym pnączem, które bardzo rzadko atakowane jest przez szkodniki i choroby. Niekiedy jednak dotyka je chloroza, wówczas liście rośliny żółkną. Aby temu przeciwdziałać, wystarczy dawka ziemi dla różaneczników czy też torfu. Czasem dochodzi również do pojawienia się mączniaka prawdziwego lub rzekomego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *