Co do tego, że swojej edukacji nie powinniśmy pozostawiać żadnemu przypadkowi, nie ma najmniejszych wątpliwości. Każda dotycząca jej decyzja musi być dobrze przemyślana i podjęta na bazie dużej ilości informacji z różnorodnych obszarów. Jest to szczególnie istotne w większych miastach, gdzie możliwości jest naprawdę wiele, a szkoły proponują kandydatom coraz to nowsze profile. Tak jest też w przypadku wyboru liceum. W końcu niejednokrotnie mówi się, że jest to jeden z lepszych, o ile nie najlepszy okres w całym życiu. Należy zatem zadbać o to, żeby po kilku latach samemu móc tak stwierdzić. Można to zrobić wyłącznie poprzez dokonanie indywidualnego wyboru szkoły. Wówczas czas ten będzie spędzony nie tylko przy podręcznikach, ale także na zawieraniu nowych znajomości oraz wykorzystywaniu licznych szans na rozwój.
Jakie są twoje zainteresowania i cele?
Bardzo często przyszli licealiści muszą zmierzyć się z poradami od innych osób, a także kultowym już tekstem „Co ty chcesz po tym robić?”. I chociaż zazwyczaj wynika to z dobrych chęci, to niestety skutkuje pojawianiem się wątpliwości co do własnych wyborów. Należy pamiętać, że opinie od zaufanych i bliskich ludzi warto wziąć pod uwagę, natomiast ostateczna decyzja powinna zostać podjęta na bazie własnych kryteriów. Jednym z nich powinny być indywidualne cele, a w szczególności te dotyczące przyszłości zawodowej. Oczywiście na tym etapie nie zawsze jest możliwe wyznaczenie dokładnego kierunek studiów czy zawodu, dlatego dobrym rozwiązaniem jest określenie obszaru nauk, do którego posiada się predyspozycje. Nie bez znaczenia są również zainteresowania, które bardzo często wiążą się z przyszłą karierą. Na przykład, jeżeli twoją pasją jest nauka o minionych czasach, zdecyduj się na profil z rozszerzoną historią. Natomiast jeśli chcesz zostać chirurgiem, zwróć uwagę na tak zwane biol-chemy. W końcu czytanie podręczników jest mniej uciążliwe, jeżeli tematy wiążą się z upodobaniami.
Rankingi i wskaźniki
Poszukując odpowiedniego dla siebie liceum, można niejednokrotnie trafić na różne rankingi oraz zestawienia. Część z nich obejmuje szkoły tylko z jednego miasta, inne województwa, a niektóre z nich nawet z całego kraju. Są one bardzo obszerne, dlatego też dokładne zagłębienie się w nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Warto to jednak zrobić i zapoznać się co najmniej z jednym z nich. Konieczne jest jednak wcześniejsze zapoznanie się z tym, co dokładnie bierze się pod uwagę podczas ustalania miejsc poszczególnych szkół. Większość z nich opiera się przede wszystkim na zeszłorocznych wynikach maturalnych zarówno tych z poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego. Przydatnym narzędziem, które ułatwi podjęcie decyzji, jest tak zwana EWD, czyli Edukacyjna Wartość Dodana obliczana przez Centralną Komisję Edukacyjną. Oceny opierają się na porównaniu wyników uczniów z egzaminu gimnazjalnego oraz matury. Dzięki temu każdy zainteresowany może w prosty sposób sprawdzić poziom nauczania poszczególnych przedmiotów.
Możliwości samorozwoju
Liceum jest czasem, w którym warto wyszukiwać oraz wykorzystywać kolejne możliwości rozwoju. Warto nie ograniczać się wyłącznie do uczestniczenia w lekcjach oraz nauki w domu z podręczników. Szkoły średnie coraz chętniej, a tym samym częściej decydują się na organizowanie zajęć dodatkowych, w których uczestniczyć mogą wszystkie osoby chętne. Są to między innymi koła naukowe, dzięki którym można poszerzać swoje horyzonty i zdobywać nową wiedzę. Bardzo często wiążą się one nie tylko z profilem klasy, ale także szkoły. Część z nich w ramach współpracy ze szkołami wyższymi organizuje także wszelkiego rodzaju spotkania, a także warsztaty. Dobrze jest zapoznać się z nimi jeszcze przed rejestracją i złożeniem swojej kandydatury. Trafnym rozwiązaniem jest również zasięgnięcie opinii na temat liceum pośród absolwentów lub obecnych uczniów.