Jak wybrać buty na górski szlak?

Górskie wędrówki są naprawdę wspaniałą aktywnością, która pozwala poprawić kondycję fizyczną i nacieszyć oczy pięknymi widokami. Jedyną rzeczą, która może popsuć przyjemną wycieczkę są źle dobrane buty. Na górskim szlaku, niewłaściwe obuwie odczuwalne będzie na każdym kroku, dlatego bardzo istotny jest zakup odpowiednich butów.  

Konstrukcja butów górskich – cholewka 

Wyróżnia się trzy typy cholewek: 

  • Buty wiosna, lato, jesień – jest to najbardziej uniwersalna konstrukcja, łącząca zamszową tkaninę i “skarpetę” z membraną. Konstrukcja zapewnia wysoką oddychalność i wodoodporność, dzięki czemu górskie zmienne warunki nie będą problemem. Taki model butów najlepiej sprawdza się w okresie od wiosny do jesieni. Obuwie czołowych producentów dostępne jest na: https://woliniusz.pl/. Zimą może okazać się zbyt lekki i w wielogodzinnym kontakcie ze śniegiem nasiąknie wodą.  

  • Buty na zimę lub podczas szczególnej wilgoci – w tym wypadku chodzi o buty ze skóry nabukowej lub licowej połączonej z membraną. Takie trekki świetnie sprawdzają się podczas wędrówek zimą i na wilgotnych terenach (wysoka trawa). Mają one lepszą termoizolację i ochronę przed namakaniem niż konstrukcja trzysezonowa.  

  • Buty skórzane bez membrany – sprawdzają się w suchych i ciepłych warunkach. Charakteryzują się wysoką oddychalnością trzeba jednak pamiętać, że górska pogoda jest bardzo zmienna. 

Podeszwy 

Podeszwy butów trekkingowych składają się z śródpodeszwy (amortyzacja + usztywnienie) i gumowego bieżnika.  

  • Śródpodeszwa ma wpływ na amortyzację i stabilizację buta, czyli tłumienie wstrząsów podczas marszu. Amortyzacja zależy od rodzaju użytych pianek. Sztywność buta uzyskuje się dzięki płytkom z nylony, włókna szklanego lub węglowego. 

  • Sztywność podeszwy jest to podatność na ugięcie. Często pojęcie to jest mylone z miękkością gumy lub amortyzacją. Im trudniejszy szlak, tym sztywność buta powinna być większa.  Wyróżnia się trzy stopnie sztywności: elastyczna, lekko usztywniona i mocno usztywniona.  

  • Gumowy spód podeszwy – najczęściej rozpoznawalną marką gumy w trekkach jest Vibram. Dla wielu osób, jest ona wyznacznikiem jakości obuwia. Trzeba jednak pamiętać, że firmy produkują także własne gumy, które nieraz mają podobne właściwości do Vinram. 

Mierzenie trekków 

Buty trekkingowe muszą być wygodne i bardzo dobrze dopasowane. Główną zasadą wyboru obuwia na szlak jest to, by mierzyć je wieczorem, gdy stopy są lekko spuchnięte. Niewielkie obrzęki podczas wędrówki są naturalne, a mierzenie butów rano może spowodować dobranie za ciasnego obuwia. Poza tym, należy zakładać buty na grube skarpety, podobne do tych, które ubierzemy na szlaku. Będąc w sklepie warto wejść na schody, jeśli są dostępne i pobalansować na krawędzi. W ten sposób można sprawdzić czy stopy stabilnie utrzymują się w bucie.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *