Faktem jest, że od wielu lat następuje masowa emigracja Polaków w poszukiwaniu pracy. Tak naprawdę zmianie ulegają tylko miejsca wyjazdów. Początkowo głównym celem emigracji była Anglia, później dołączyła Irlandia, Norwegia, Holandia oraz Niemcy. Dlaczego tak się dzieje? Jak wielu Szczecinian woli pracę poza granicami kraju?
Skąd pomysł na pracę za granicą?
Trzeba przyznać, że bardzo wielu Szczecinian myśli o podjęciu pracy za granicą. Głównym powodem są zwykle wyższe wynagrodzenia, które potrafią być nawet trzy lub czterokrotnie wyższe od tych oferowanych w naszym kraju. Nawet praca tymczasowa za granicą pozwala zarobić sumę, której w Polsce nie udałoby im się zarobić. To bardzo przykre, ale jakże prawdziwe. Młodzi ludzie marzą o swoim mieszkaniu, podróżach i rozwijaniu zainteresowań. Niestety pracując w Szczecinie nie będzie ich stać na spełnienie, chociaż części marzeń. Dlatego tak chętnie decydują się na szukanie szczęścia poza granicami naszego kraju.
Gdzie można znaleźć pracę?
Najwięcej propozycji pracy dla Polaków pochodzi przede wszystkim z Niemiec (około 40% zagranicznych ofert). Przebierać w nich mogą osoby z zawodami technicznymi – pod dostatkiem jest ofert dla monterów, elektryków, czy też budowlańców. Również Francja stoi otworem dla Polaków, w szczególności mile widziani są magazynierzy. Bardzo dobre warunki pracy oferuje także Belgia, która poszukuje wykwalifikowanych i doświadczonych zbrojarzy, betoniarzy, cieśli, czy stolarzy. Innymi, również ciekawymi kierunkami mogą okazać się Holandia, Checzy oraz Norwegia. Tak naprawdę zatrudnienie można z łatwością znaleźć na terenie całej Unii Europejskiej, trzeba tylko spełnić jeden najważniejszy warunek – mieć odpowiednie kwalifikacje. W każdym z krajów pracodawcy chętnie zatrudnią doświadczonych i kompetentnych pracowników, więc bez odpowiedniego wykształcenia i umiejętności nawet nie mamy szans na zatrudnienie.
Jak wielu Szczecinian rozważa pracę za granicą?
Jak pokazują statystyki, prawie 40% badanych wykazuje chęć pracy za granicą. Są to głównie osoby młode, studiujące, które po raz pierwszy w swoim życiu planują emigrację w celach zarobkowych. Swoją decyzję argumentują oczywiście lepszymi zarobkami, możliwością szlifowania języków obcych oraz poznania zagranicznego rynku pracy. Co ciekawe, wielu Szczecinian deklaruje chęć wyjazdu do swoich znajomych lub bliskich, którzy już pracują za granicami. W rezultacie za granicę przenoszą się całe lokalne społeczności. Kolejne osoby zachęcane są przez przyjaciół, rodzinę, czy nawet sąsiadków. Pokusa bywa tak silna, że Szczecinianie chętnie porzucają dotychczasowe życie i próbują szczęścia na obczyźnie. Niektórzy mieszkańcy Szczecina decydują się na wyjazd sezonowy, biorą w tym celu urlopy w swoim dotychczasowym miejscu pracy i jadą do pracy na zbiór truskawek, jabłek czy szparagów. Dzięki temu mogą zdobyć dodatkowe środki na zakup wymarzonego samochodu, pokrycie części kredytu hipotecznego lub upragnione wakacje.