Jak skonstruować dobre CV

Curriculum Vitae, to najważniejszy dokument podczas starania się o pracę. Zrobiony niedokładnie i nieestetycznie prawdopodobnie wyeliminuje Cię w procesie rekrutacji. Podpowiemy Ci jak się do tego zabrać żeby dostać pracę Twoich marzeń.

Wzór dokumentu

Szczególną uwagę zwróć na stronę estetyczną Twojego CV. Dobrze dobrane kolory, czcionka, wielkość liter, odstępy pomiędzy wierszami odgrywają najważniejszą rolę w aplikowaniu do firm. Gotowe szablony dostępne na Pracuj.pl wyręczą Cię w tym. W zakładce kreator CV znajdziesz przygotowane już wzory, dzięki czemu stworzysz w trzech krokach ładny, profesjonalny dokument. Plik możesz pobrać w wersji edytowalnej, jak i w PDF-ie. Pamiętaj żeby do pracodawcy wysyłać tylko PDF!

Odpowiednie zdjęcie

Gotowe listy motywacyjneNie lekceważ zdjęcia umieszczonego w Twojej aplikacji. Jest ono częścią składową końcowego efektu. Zadbaj o profesjonalny efekt – w tym celu rozważ udanie się do zawodowego fotografa, który odpowiednio ustawi oświetlenie, lub wyretuszuje niechciany trądzik czy bliznę. Pod żadnym pozorem nie wycinaj swojej sylwetki ze zdjęć grupowych, czy nie wklejaj nawet najbardziej korzystnego selfie zrobionego ręką. Rekruter w takich okolicznościach już w pierwszych sekundach odrzuci Twoje zgłoszenie. Ostatnio coraz częściej pożądane jest zdjęcie kreatywne – z kolorowym tłem, z atrybutami wykorzystywanymi w Twoim zawodzie. Artysta plastyk, na przykład, mógłby umazać swoją twarz farbami. Pracodawca z pewnością wybierze takie CV spośród innych.

Motto i cel zawodowy

Niewiele ludzi starających się o pracę wpisuje do CV swoje motto i cel zawodowy. Wielu z nich nie wie nawet o takiej możliwości. Po prawej stronie życiorysu, w pustym miejscu wklej dewizę życiową, którą się kierujesz i jest dla Ciebie szczególnie ważna. Nie dotyczy to łacińskich sentencji typu vanitas vanitatum et omnia vanitas, lecz coś związanego z motywacją, determinacją czy pracowitością. Obszar pod zdjęciem, imieniem i nazwiskiem i danymi kontaktowymi to miejsce na cel zawodowy. Gdzie widzisz siebie za dziesięć lat? Co chciałbyś osiągnąć? W oczach rekrutera będzie to idealna, dopracowana i kompetentna aplikacja.

Dopasuj umiejętności i doświadczenie

Pomimo tego, że jako nastolatek rozdawałeś ulotki i byłeś dobrze sprzedającym telemarketerem – nie wpisuj tego gdy ubiegasz się o wysokie stanowisko. Chodzi o dopasowanie przebytego stażu zawodowego do profilu przyszłej pracy. Zbieranie malin czy pomoc wujkowi w żniwach może niestosownie prezentować się w aplikacji na poważną posadę. Pamiętaj, że wpisywanie wyimaginowanych umiejętności czy zajęć, których nie wykonywałeś, jest absolutnie niedozwolone. Kłamstwa w Twoim życiorysie mogą być szybko zdemaskowane, a Ty spalisz sobie zawodowe mosty.

Daj się zauważyć

Curriculum Vitae to jedyny sposób na zwrócenie uwagi pracodawcy. Źle przygotowane, niezwracające uwagi, zaginie w stosie innych zgłoszeń. Nie pozwól sobie na takie błędy i daj się zauważyć na rynku pracy. Po skonstruowaniu odpowiednich dokumentów na efekty nie będziesz musiał długo czekać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *