Jak się przygotować w góry, żeby niczego nam nie zabrakło? Niezbędne akcesoria w podróży

Wiele osób nie wyobraża sobie urlopu bez wyjazdu w góry. Nic w tym dziwnego, kto choć raz wybierze się na górską wycieczkę, będzie chciał wracać jak najczęściej. Aby jednak wyprawa w góry była przyjemna i bezpieczna, warto odpowiednio się do niej przygotować. Wbrew pozorom, to, co ze sobą zabierzemy, ma bardzo duży wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Największą plagą w polskich i nie tylko górach są turyści, którzy zbyt lekko i nieco bezmyślnie podchodzą do górskich eskapad. Można to zaobserwować chociażby po ubiorze i obuwiu, które często jest zupełnie niedostosowane do górskich wycieczek. Tymczasem nie da się pokonywać górskich szlaków czy zdobywać nawet łatwych szczytów w klapkach czy japonkach. Przed wyjazdem z góry trzeba więc kupić odpowiednią odzież i obuwie, które zapewnią bezpieczeństwo podczas poruszania się w trudnym, górskim terenie.

Dobrze przygotowani na każde warunki pogodowe

Przed wyprawą w góry warto dobrze zapakować plecak, aby nie zabrakło nam podstawowych rzeczy. Po pierwsze – ważny jest odpowiedni ubiór. Nawet jeśli u podnóży gór o poranku jest słonecznie i bezwietrznie, nigdy nie mamy pewności, czy pogoda nie zmieni się chociażby w ciągu kilku minut. Zawsze warto więc mieć przy sobie ciepłą odzież na zmianę i kurtkę czy płaszcz przeciwdeszczowy – deszcz w górach może pojawić się nagle, nawet wtedy, gdy prognozy zapowiadają piękną i słoneczną pogodę. Warto również zapakować odpowiednią ilość prowiantu oraz wody pitnej. Owszem, zwykle planujemy wyprawę na kilka godzin, może się jednak zdarzyć, że wycieczka się przedłuży lub chociażby zgubimy się na nieznanym terenie. Zawsze warto więc być przygotowanym na taką ewentualność. Najlepsze będą wysokoenergetyczne przekąski, które nie zajmują wiele miejsca, a dostarczają organizmowi sporo kalorii, a co za tym idzie także energii, którą w górach tracimy dosyć szybko.

Mapa i telefon to podstawa w czasie górskich wycieczek

Jeśli wybieramy się na górską wędrówkę, pamiętajmy również o naładowanym telefonie komórkowym, który przyda się w razie jakichkolwiek problemów. Nie jest dobrym pomysłem wychodzenie w góry z telefonem na oparach baterii lub zostawianie telefonu, gdyż chcemy odciąć się od cywilizacji. Równie ważne są odpowiedniej jakości mapy, które będą wodoodporne i nie zniszczą się nawet pod wpływem wody deszczowej. Mapy w górach to podstawa, szczególnie dla osób, które nie znają danego terenu i wybierają się w dane góry po raz pierwszy. Owszem, wszystkie mapy można bez problemu mieć w telefonie, warto jednak być przygotowanym na taka ewentualność, że sprzęt elektroniczny przestanie działać i będziemy zdani jedynie na siebie i na naszą umiejętność czytania map. Dobrej jakości mapy można znaleźć na Picarta.pl. Szeroki wybór, doskonała jakość zarówno pod względem wykonania, jak i merytorycznym to gwarancja, że takie mapy faktycznie będą przydatne podczas podróży, a nie będą jedynie zbędnym bagażem, z którego nigdy nie skorzystamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *