Jak przygotować wniosek taryfowy 2021 – samemu czy z pomocą kancelarii?

Właśnie kończy się trzyletni okres obowiązywania taryf za wodę i ścieki – co to oznacza dla polskich przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych? Czas zacząć brać się za nowe wnioski taryfowe, których przygotowanie wydaje się dość skomplikowanym procesem i takie jest w istocie. Organ regulacyjny w tym roku czeka na mniej więcej 2000 takich wniosków, które będzie miał do rozpatrzenia. Zerknijmy na ten temat nieco bliżej.

Wnioski taryfowe 2021 – co powinieneś wiedzieć o korzystaniu z pomocy kancelarii?

Zatwierdzenie taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków to ciężka praca, ale jeszcze więcej pracy czeka przedsiębiorstwa, które te wnioski sporządzają. Okazuje się nawet, że wśród nich są i te przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, które dodatkowo wyszły z wnioskami i skrócenie okresu obowiązywania taryf.

Tak, czy inaczej każda osoba odpowiedzialna za wnioski o zatwierdzenie taryfy i ich przygotowanie winna jak najbardziej zorientować się w temacie, aby wniosek finalnie został zaakceptowany i przyniósł bezkompromisowe korzyści dla każdej ze stron. Są różne formy wzbogacania swojej wiedzy na ten temat – książki, filmy, szkolenia. Okazuje się jednak, że w ostatnim czasie przedsiębiorstwa najchętniej sięgają po najbardziej kompleksowe rozwiązanie, jakim jest skorzystanie z pomocy branży prawniczej, zgłaszając się do kancelarii o pomoc.

To ważne i to wielka pomoc. W końcu takie kancelarie mają już doświadczenie w temacie i można liczyć, że poradzą sobie z tematem najsprawniej. Ich wiedza to najlepsza odpowiedź na oczekiwania organu regulacyjnego, a przede wszystkim wciąż aktualizowane, zmieniające się wymagania, które są z całym tym procesem powiązane.

Chcesz zrobić to sam? To musisz wiedzieć!

Być może jednak masz już ogólne pojęcie o przygotowaniu wniosków taryfowych, a nawet być może posiadasz wiedzę, dzięki której sądzisz, że sobie świetnie poradzisz i bez pomocy prawnej. W takim razie nic tylko pogratulować, ale zanim skoczysz w wir przygotowań wniosku taryfowego upewnij się, że wiesz i rozumiesz wszystko, co powinieneś.

Zasady zatwierdzania taryf – to powinien być dla Ciebie interesujący temat numer jeden, bez niego ani rusz. Zachęcamy więc do szczegółowego zapoznania się z art. 24b-24j ustawy, gdzie można dowiedzieć się wszystkich najważniejszych informacji, jeśli chodzi o prawidłowe ustalanie terminów związanych z procedurą składania, czy też kwestie dotyczące samego weryfikowania wniosków taryfowych. Musisz mieć o tym wszystkim absolutne pojęcie, choć oczywiście jest to dopiero góra lodowa informacji, z jakimi musisz się zapoznać. Biorąc to wszystko pod uwagę, być może na nowo zacząłeś się zastanawiać, czy naprawdę to jest to, przy czym chcesz spędzić najbliższe tygodnie, miesiące, a nawet… Jeśli jednak nie jesteś w 100% przekonany wiedz, że skorzystanie z pomocy płynącej od prawnika kompetentnego w tej dziedzinie nie jest żadnym wstydem, a wręcz przeciwnie może się okazać najmądrzejszym posunięciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *