Jak przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy?

Pierwszy dzień w nowej pracy to z pewnością stresujące wydarzenie. Nowi ludzie i otoczenie. To także weryfikacja słuszności decyzji dotyczącej nowego stanowiska. Jak przetrwać te trudne chwile, czego nie robić i na co zwrócić uwagę? O tym poniżej.

Punktualność

Nie wypada spóźnić się już pierwszego dnia. Aby tak się nie stało, przygotujmy się do niego poprzedniego wieczoru. Wybierzmy ubiór, nastawmy budzik, prześledźmy trasę, którą będziemy jechać. Jeśli nasza podróż będzie odbywała się w godzinach porannych, to weźmy pod uwagę również zwiększone natężenie ruchu. Pamiętajmy o tym, że lepiej być na miejscu 15 minut za wcześnie, niż za późno.

Imiona współpracowników

To bardzo ważne, aby zapamiętać imiona współpracowników. Unikniemy dzięki temu kłopotliwych sytuacji. Dobrym pomysłem jest zapisywanie imion, ponieważ nawet to, co pamiętamy dziś, jutro może nam umknąć. Co zrobić w sytuacji, gdy już zdarzyło nam się zapomnieć, jak nazywa się nasz współpracownik? Są dwa sposoby. Pierwszy z nich to zapytanie wprost z uprzednim przeproszeniem nawiązującym do stresującego dnia i dużej ilości nowo poznanych osób. Drugi polega na oczekiwaniu, aż ktoś inny zwróci się do danej osoby po imieniu.

Zadania na danym stanowisku

Przeglądając oferty pracy, z pewnością nie przywiązywaliśmy zbyt dużej uwagi do zakresu obowiązków. Zwykle nie jest on w nich również dokładnie określony. Szczegółowe wytyczne otrzymujemy dopiero pierwszego dnia w pracy. Zawsze warto robić notatki, dzięki którym unikniemy zadawania pytań o coś, co zostało nam już wytłumaczone. Jeśli nie jesteśmy pewni prawidłowości wykonanego polecenia, nie bójmy się prosić przełożonego o jego sprawdzenie. Pierwszy miesiąc na nowym stanowisku to zwykle nauka.

Pewność siebie na bok

Nawet, jeśli jesteśmy pewni swoich kompetencji, nie okazujmy tego zbytnio. Chwalenie się i dyskusje są nie na miejscu, zwłaszcza podczas pierwszego dnia w nowej pracy. Powstrzymajmy chęć zaimponowania. Skromność jest cechą o wiele bardziej cenioną zarówno przez współpracowników, jak i przełożonych. Nie narzucajmy nikomu swoich pomysłów ani własnego zdania. Takie działanie w efekcie może spowodować niechęć do naszej osoby.

Swoje sprawy na później

Pierwszy dzień w nowej pracy to najgorszy moment na telefoniczne załatwianie własnych spraw. Umówienie wizyty u lekarza, czy też pogawędka z przyjacielem, mogą poczekać kilka godzin. Jeśli nie, postarajmy się je załatwić szybko i na osobności. Uprzedźmy również wcześniej znajomych o tym, że zaczynamy nową pracę i nie chcemy, aby ktoś nam tego dnia przeszkadzał. Nowa praca to wiele rzeczy do przyswojenia, również dla swojego dobra zrezygnujmy w jej trakcie z dodatkowych obowiązków, nie tylko pierwszego dnia, ale przez cały tydzień.

Dziękuj

Każdy z pracowników ma swoje zadania do wykonania. Jeśli jednak, jako nowi, mamy z czymś problem, to nie mamy wyjścia i musimy poprosić o pomoc. Udzielając nam odpowiedzi na pytanie, nasz współpracownik odrywa się jednak od swoich obowiązków. Dlatego tak ważne jest słowo „Dziękuję”, którego nigdy nie będzie za dużo. Podziękować możemy od razu lub na koniec dnia, gdy będziemy kończyli pracę.

One thought on “Jak przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy?

  1. Czy modna i elegancka bielizna damska zawsze musi być niewygodna i obciskająca? Na co dzień noszę bawełnianą bieliznę, od święta zakładam koronki. Przyznam szczerze, że o wiele lepiej czuję się w koronkach i wolałabym nosić je na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *