Przerwa w zatrudnieniu to dla rekruterów jedna z najbardziej frapujących rzeczy. Muszą oni bowiem ustalić, jakie podejście ma do pracy potencjalny pracownik i dlaczego przez określony czas pozostawał on bez zatrudnienia. Oto kilka przekonywujących sytuacji, tłumaczących przerwę w zatrudnieniu.
1. Podejmowanie prac dorywczych
Praca dorywcza przeważnie nie jest uwzględniana w CV, dlatego najczęściej przyjmuje się, iż wybrana osoba miała przerwę w zatrudnieniu. Niektórzy wręcz nie chcą wpisywać danego stanowiska do życiorysu, głównie przez wzgląd na niski status pracy lub niepowiązanie jej z treścią oferty pracy, np. z Pracuj.pl. Rekruter bądź pracodawca nie powinni z tego powodu robić problemów. Co więcej, mogą oni wyrazić wręcz aprobatę w stosunku do przedsiębiorczości kandydata.
2. Edukacja
Uczęszczanie na studia bądź odbywanie intensywnych kursów to doskonały powód, usprawiedliwiający przerwę w zatrudnieniu. Podkreśla nasze ambicje rozwojowe i wskazuje, iż jesteśmy osobami uczącymi się i dokształcającymi na bieżąco. Może zdarzyć się tak, iż potencjalny pracodawca zaproponuje nam dostosowanie wymiaru pracy do zajęć. Wówczas, jeśli nadal się kształcimy, możemy liczyć na aprobatę czy nawet zachętę do dalszych działań rozwojowych.
3. Prowadzenie własnego biznesu
Wiele osób, którym własna działalność gospodarcza się nie powiodła, nie zamieszczają o tym informacji w CV. Wówczas okres pracy na własny rachunek utożsamiany jest z przerwą w zatrudnieniu. Większość pracodawców doskonale jednak rozumie tego typu osoby. Co więcej, wyraża wręcz uznanie dla wszelkich prób rozwoju i przedsiębiorczości.
4. Wolontariat
Do wolontariatu z perspektywy pracowniczej przyznajemy się niechętnie. Głównie przez fakt, iż jest to działalność niewiążąca się z wynagrodzeniem. Pracodawcy jednak bardzo często cenią sobie osoby, które były zdolne do przerwy w zatrudnieniu na rzecz charytatywnych działań w wybranym obszarze życia.