Jak powstają perfumy i ich odpowiedniki?

Zapachy były używane od tysiącleci w medycynie, religii, romansie i po prostu do maskowania innych, nieprzyjemnych zapachów. Jednak kompozycja dzisiejszych zapachów znacznie różni się od kompozycji starożytnych faraonów czy „perfumowanego dworu” króla Francji Ludwika XV. Aż do XIX wieku zapachy wytwarzano z pachnących żywic, esencji kwiatowych, ziół, przypraw i innych naturalnych składników. Teraz są złożoną mieszanką materiałów naturalnych i syntetycznych chemikaliów.

Chociaż były popularne we wczesnych perfumach, niewiele zapachów zawiera już prawdziwy cybet, piżmo lub ambrę. Teraz taniej i łatwiej jest zsyntetyzować imitacje w laboratorium, a niedrogie nowoczesne odpowiedniki oryginalnych perfum zwykle idą tą drogą.

Aby zastosować najobszerniejszą definicję, perfumy to każda substancja, którą nosisz i która pachnie. Nie ma wymagań, aby dobrze pachniał. Oczywiste jest, że twoje doświadczenie związane z perfumami pochodzi nie tylko z zawartości butelki, ale także z tego, co masz w głowie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co jest w butelce.

Co o perfumach wiedzieć warto?

Od czasów starożytnych ludzie używali naturalnych zapachów do produkcji przyjemnie pachnącej wody kolońskiej i damskich perfum. Te perfumy przybierały różne formy, w tym suszone zioła, płonące drewno czy tłoczony olej. W dzisiejszych czasach ludzie używają codziennie różnego rodzaju pachnących przedmiotów. Mydła, balsamy, świece, środki czystości i oczywiście perfumy to tylko kilka przykładów. Są tak powszechne, że łatwo zapomnieć, że te zapachy musiały być wytwarzane, często poprzez ekstrakcję.

Proces produkcji perfum

Tworzenie perfum polega na zbieraniu składników, wydobywaniu olejków, mieszaniu, dojrzewaniu i kontroli jakości. Prawie jak dobre wino, przygotowanie perfum pochłania wiele pracy i czasu. Szczególnie interesujące jest to, że wiele metod z czasów starożytnych jest dziś stosowanych przez popularne marki perfum. Oczywiście techniki i mieszaniny zostały dopracowane i udoskonalone przez naukowców i innych specjalistów, ale niektóre procedury są bardzo podobne do ich wczesnych odpowiedników, na przykład ekspresja. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego o procesie produkcji perfum!

Składniki używane do produkcji perfum

Wiele perfum powstaje poprzez ekstrakcję olejku zapachowego z naturalnych składników. Te składniki mogą zawierać różne rośliny, owoce, drewno, a nawet wydzieliny zwierzęce. W procesie produkcyjnym można wykorzystać inne zasoby, takie jak alkohol, węgiel, smoły i produkty petrochemiczne.

W przypadku zapachów, które nie występują w naturze lub nie wytwarzają olejków eterycznych, do naśladowania zapachu stosuje się syntetyczne chemikalia. Wiele popularnych i trudnych do znalezienia zapachów należy do tej kategorii, więc jest prawdopodobne, że Twoje ulubione perfumy zawierają przynajmniej kilka syntetycznych zapachów.

Naturalne składniki muszą mieć ekstrahowane oleje, aby stworzyć perfumy lub wodę kolońską. Ekstrakcję olejków eterycznych można przeprowadzić na kilka sposobów: Oleje można uzyskać poprzez ekstrakcję rozpuszczalnikiem, destylację z parą wodną, ekspresję, proces wyciskania olejków lub macerację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *