Od lat otwarte i przestronne pomieszczenia pozostają popularnym trendem. Dlatego nierzadko projektując wnętrze stosuje się zabieg łączenia pomieszczeń, np. jadalni z kuchnią. Takie strefy rozdziela się nie ścianami lecz elementami wystroju wnętrza i wykończeniem podłogi. Pragniemy przybliżyć Wam sposoby łączenia podłóg różnego rodzaju oraz aspekty, o których warto i należy w takich zabiegach pamiętać.
Jak łączyć ze sobą różne rodzaje podłogi? 3 wskazówki.
Decydując się na łączenie ze sobą różnego rodzaju podłóg należy pamiętać i komforcie i bezpieczeństwie. Estetyka również będzie miała tu niebagatelne znaczenie. Bardzo często pomija się wszystkie te aspekty decydując się na brak dopasowania łączonych powierzchni na wysokość. Czasami trudno jest uniknąć tzw. “schodka”, ale w takim przypadku bardzo ważne jest dobranie listew przejściowych podłogowych.
1. Dobrze przemyśl projekt
Planowanie jak zwykle okazuje się jednym z ważniejszych procesów ponieważ nie inaczej jest w przypadku Łączenia paneli i płytek. Każdy z materiałów na który się decydujemy cechuje się odmienną specyfiką, np. grubością. Zatem odpowiednie zaplanowanie wysokości wylewek oszczędzi problemów związanych z nierównościami / różnicami w wysokości łączonych pomieszczeń.
Jeśli nie mamy wpływu na wylewki, możliwe, że będziemy musieli liczyć się z dodatkowymi kosztami. Przed położeniem podłogi koniecznie będzie jej wyrównanie. Prawdopodobnie nie ominie nas wybór odpowiedniej listwy przejściowej o dopasowanej do różnych wysokości.
2. Właściwości wybranych podłóg
Wybierając różne rodzaje podłogi, należy zwrócić uwagę nie tylko jej grubość, ale również na właściwości. Bardzo ważny może okazać się stopień wytrzymałości na ścieranie. Jeżeli jedna z wybranych podłóg będzie cechowała się wyraźnie niższą klasą ścieralności od drugiej, to nie unikniemy ponownej wymiany po niedługim czasie użytkowania.
Demontaż części podłogi we własnym zakresie, może przynieść niezadowalające efekty. Zły dobór materiałów i niefachowy montaż może okazać się po prostu ryzykowny. Łączenie paneli z płytkami będzie uzasadnione tylko gdy wybór padnie na panele podłogowe o wysokiej klasie ścieralności. Niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę, że jest to o wiele pewniejsze rozwiązanie niż zestawienie płytek ceramicznych z naturalnymi deskami, które są o wiele bardziej podatne na pęcznienie oraz zmiany wilgotności. Pamiętaj, że każdego rodzaju listwy łączące / czy listwy przejściowe powinny być montowane zachowując dylatacje i nie mogą być przykręcane przez panele do podłoża.
3. Kolejność układania podłóg
Podczas procesu planowania proszę zwrócić uwagę na kolejność układania poszczególnych rodzajów podłogi. Przy łączeniu płytek i paneli najlepiej rozpocząć montaż od płytek, a następnie montować panele. Okaże się to bezpieczniejsze, a poza tym taka kolejność pozwoli zakończyć tzw. prace mokre przed montażem paneli. Ponad to lepiej jest dopasować panele podłogowe do zamontowanych płytek ceramicznych czy kamiennych niż na odwrotnie.
Umiar – Łączenie paneli z płytkami
Wspominaliśmy również o aspektach estetycznych. Umiar przyda się gdy zależy nam na wyrazistych panelach, w których dobrze uwydatnione są słoje drewna (jak np. w popularnych panelach podłogowych Dąb Dixon z kolekcji Ambiance). W tym przypadku wybór płytek warto ograniczyć do gładkich i subtelnych wzorów. Podobnie działa to w drugą stronę, jeśli to płytki mają mieć dekoracyjny charakter. Ponad to pamiętajmy aby kolory podłóg dobierać na zasadzie podobieństwa lub kontrastu, unikając zestawień zupełnie niepasujących do siebie.