Instalujesz klapy oddymiające w firmie? Czy potrzebne Ci pozwolenie?

Instalacja elementów poprawiających bezpieczeństwo w budynku jest ważna zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i biurowcach, halach produkcyjnych czy wnętrzach magazynowych. Zawsze warto najpierw dokładnie zapoznać się z tematem, a dopiero potem inwestować w rozwiązania, które poprawią bezpieczeństwo. Dobrym pomysłem jest rozważenie montażu klap oddymiających. Przydadzą się szczególnie tam, gdzie ryzyko pożarowe jest szczególnie duże.

Wybór klap oddymiających nie powinien być przypadkowy. Zawsze warto inwestować w rozwiązania, które są solidne, sprawdzone i zapewniają bezproblemowe użytkowanie. Na https://tech-plast.eu/wylazy-dachowe można znaleźć duży wybór klap dymowych i wyłazów dachowych, które są solidnie wykonane, mają świetne parametry techniczne, a przy okazji można liczyć na montaż przez doświadczonych fachowców. W ten sposób zyskamy zabezpieczenia, które będą sprawdzały się przez długi czas i niestraszne im będą żadne uszkodzenia czy negatywne czynniki atmosferyczne.

Pozwolenie na instalację klap dymowych

Wszystkie prace w obrębie dachu związane są z ingerencją w konstrukcję budynku. Dlatego też przed ich rozpoczęciem warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi ich przeprowadzania. Jeśli klapę dymową instalujemy w miejscu, gdzie znajdowało się okno dachowe i nie zmieniamy otworu okiennego, wtedy nie ma potrzeby zgłaszania tych prac czy uzyskania pozwolenia. Nieco inaczej jest w przypadku, gdy w dachu tworzymy nowy otwór lub poszerzamy już istniejący. Wtedy konieczne jest zgłoszenie lub pozwolenie na budowę, w zależności od tego, z jakim budynkiem mamy do czynienia. Zanim zaczniemy jakiekolwiek prace, warto poczekać na decyzję urzędników. Dobrze jest więc zająć się wszelkimi formalnościami z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli zajmiemy się tym na ostatnią chwilę, kwestie formalne mogą nam znacznie opóźnić moment rozpoczęcia prac.

Profesjonalny i solidny montaż

Klapy dymowe i inne elementy na dachu powinny być montowane przez profesjonalistów. Bardzo ważny jest aspekt szczelności, czyi wykonania odpowiedniego połączenia między klapą a połacią dachu. Nawet najmniejsze usterki w tej kwestii mogą być dosyć opłakane w skutkach. Niewielkie szczeliny, jakie powstają w czasie wadliwego montażu powodują, że pod pokrycie dachowe dostaje się woda deszczowa i wilgoć. Osłabia to konstrukcję drewnianej więźby dachowej, może też wpływać na zawilgocenie pomieszczeń. Jeśli po zamontowaniu klap dymowych czy okien dachowych obserwujemy, że w pomieszczeniach na poddaszu pojawił się charakterystyczny zapach stęchlizny bądź jakiekolwiek wykwity na ścianach, może to oznaczać, że ekipa montażowa nie wywiązała się w stu procentach ze swoich zadań. Takie usterki trzeba naprawiać jak najszybciej, gdyż z biegiem czasu mogą się jedynie powiększać, powodując coraz więcej uszkodzeń. Zarówno na samych klapach dymowych, jak i na ich montażu nie należy więc oszczędzać, tylko od razu trzeba wybierać profesjonalną ekipę montażową. Pozwoli nam to na uniknięcie wielu problemów z użytkowaniem poddasza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *