Szkło nie tylko ma potencjał, aby wprowadzić zewnątrz do środka – może pomóc projektantom przenieść ich uwagę z wnętrza na zewnętrz. Przy tak wielu różnych dostępnych funkcjach przeszklenia i technologii pozwalającej na bardziej innowacyjne i praktyczne rozwiązania niż kiedykolwiek wcześniej, pomyśleliśmy, że wymienimy kilka najpopularniejszych funkcji przeszklenia, które wnoszą coś wyjątkowego do wystroju wnętrz. Zainspirowani przez Binglass zaczynamy!
Szklane ściany
Podczas gdy szklane ściany były kiedyś uciążliwe i przeszkadzały z powodu konieczności stosowania grubych ram nośnych, nowoczesne techniki szklenia oznaczają, że specjaliści i architekci mogą teraz tworzyć całkowicie bezramowe panele, niemal każdego rozmiaru. Może to mieć głęboki wpływ na przestrzeń wewnętrzną. Szklane ściany tworzą przede wszystkim poczucie ciągłości poziomej. Podczas gdy proste okno może oferować „obramowany” widok określonej części zewnętrznej, bezramowe i rozległe przeszklone ściany tworzą iluzję, że przestrzeń wewnętrzna wykracza poza jej rzeczywiste granice.
Tworzenie tła w ten sposób dodaje również praktyczny element, ponieważ szklane ściany mogą mieć przesuwane drzwi, które umożliwiają bezproblemowy dostęp do obszarów zewnętrznych, takich jak:
• patia,
• jadalnie na świeżym powietrzu,
• ogrody.
Tym samym elementy wystroju wnętrz (takie jak stoły, krzesła, i inne cechy) można „przenieść” na zewnątrz i odwrotnie.
Szklane podłogi
Dzięki wprowadzeniu szkła wzmacnianego termicznie, hartowanego i laminowanego specjaliści od szklenia i architekci mogą teraz uwzględniać w projekcie podłogi ze szkła strukturalnego. Dzięki wszystkim możliwościom, od instalacji pojedynczych paneli po obszerne szklane podłogi, te wewnętrzne elementy wyposażenia oferują szereg wyjątkowych korzyści, jeśli chodzi o projektowanie wnętrz. W przypadku montażu w przestrzeni między dwoma kondygnacjami, szklane podłogi mogą zapewniać widok na pomieszczenie powyżej lub poniżej. W tych scenariuszach projektanci mogą traktować „ułożone” przestrzenie jako jedną, z widokiem w dół lub w górę przez szklaną podłogę, co stanie się wizualnym przedłużeniem danej przestrzeni.
Umożliwia to pionowe przepływanie projektów z jednego pomieszczenia do drugiego w sposób, który tradycyjnie nie byłby możliwy bez konstrukcji na planie otwartym. Nowe rodzaje przeszkleń oznaczają również, że szklane podłogi mogą być wykorzystywane jako element wizualny w aranżacji wnętrz, w wielu różnych formatach. Dzięki półprzezroczystym, kolorowym i jeszcze bardziej nietypowym stylom, takim jak piaskowane i drukowane szkło, przeszklone podłogi stały się cennym narzędziem projektowym.
Świetliki / szklane dachy
Podczas gdy szklane ściany i szklane podłogi oferują swój własny, unikalny potencjał, jeśli chodzi o projektowanie wnętrz, pod wieloma względami świetliki i szklane dachy oferują to, co najlepsze z obu światów, jednocześnie wnosząc do przestrzeni kilka wyjątkowych walorów estetycznych. Światło jest integralną częścią każdej przestrzeni wewnętrznej i chociaż wszystkie zewnętrzne szklane instalacje zapewniają w pewnym stopniu światło dzienne, szklane dachy są prawdopodobnie najbardziej spójnym i niezawodnym źródłem.