Godziny pracy – kiedy najlepiej pracować?

Najczęściej praca na etat odbywa się w ściśle wytyczonych godzinach. Istnieje oczywiście pewien stopień elastyczności, który można uwzględnić, jednak przyjmuje się, iż tygodniowo wyrobić musimy 40 godzin. Oznacza to, iż w pracy spędzamy codziennie po 8 godzin. Jakie zmiany w takim trybie są najlepsze i czym różnią się od siebie?

Praca w godzinach porannych

Praca w godzinach porannych może przebiegać od wczesnych godzin rannych (nawet od piątej) do mniej więcej dziesiątej rano. Najwcześniejszą pobudkę zaliczą m.in. pracownicy zakładów przemysłowych, piekarza, górnicy oraz funkcjonariusze mundurowi. Ich zmiany zaczynają się wyjątkowo wcześniej, a przez to kończą w środku dnia – ok. południa. Przeważnie jednak większość osób wstaje na 7-8 i pracuje do 15-16. Zaletą pracy w godzinach porannych jest fakt, iż wracamy wcześniej do domu i możemy np. pojechać na zakupy, poświęcić się pasji bądź spędzić czas z bliskimi. W godzinach naszej pracy funkcjonuje większość firm i przedsiębiorstw, dlatego nie mamy problemu z zakupami bądź dojazdem do pracy. Wadą są szybkie pobudki oraz brak możliwości odwiedzenia ważnych instytucji w czasie ich funkcjonowania np. banku, poczty, lekarza.

Praca w godzinach popołudniowych i nocnych

Zmiany popołudniowe i nocne nadal obejmują 8 godzin, jednak są dużo elastyczniejsze. Mogą zaczynać się zarówno o godzinie dwunastej, jak i piętnastej czy nawet dwudziestej drugiej. Późny czas pracy wymagany jest w zawodach związanych z produkcją, dozorem, stróżowaniem oraz ochroną życia i mienia. Zaletą drugiej i trzeciej zmiany jest fakt, iż ma się do dyspozycji cały dzień i można w tym czasie załatwić większość spraw administracyjnych. Ponadto, wiele osób ceni sobie te zmiany, gdyż mogą się wyspać. Minusem jest zaburzenie doby biologicznej, praca w czasie przeznaczonym na odpoczynek oraz utrudniony kontakt z rodziną i bliskimi.
https://www.pracuj.pl/praca/kolobrzeg;wp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *