Garaże – dlaczego wciąż chcemy je mieć?

Chociaż przewiduje się, że popularność usług wspólnych przejazdów i wzrost liczby autonomicznych pojazdów wkrótce wpłyną na popyt na samochody w tym kraju, Polscy są jak zawsze zależni od swoich pojazdów osobistych, a to oznacza, że nadal potrzebują miejsca do parkowania i zastanawiają się jaki garaż wybrać. Przy średniej liczbie samochodów na gospodarstwo domowe wynoszącej naprawdę sporo, wskaźnik posiadania samochodu przez Polaków spadł tylko nieznacznie. To ma wpływ na budowę nowych domów, w których rośnie zapotrzebowanie na garaże.

Ludzie chcą przynajmniej miejsca na jeden samochód, a większość chce dwóch lub więcej. Żaden z przyszłych właścicieli domów nie chciałby mieć potencjalnego domu bez garażu. Wręcz tez kwestionują wszelkie pomysły, że popularność warsztatów może spadać. Odsetek zbudowanych domów, które nie mają garaży, spadł w ciągu ostatniej dekady, zgodnie z danymi. Liczba domów jednorodzinnych oddanych do użytku bez garaży wciąż maleje. Tak samo liczba domów budowanych bez garaży systematycznie spada, podczas gdy domy budowane z garażami na dwa samochody zyskują na popularności.

Większość osób kupujących wolnostojący dom w nowym budownictwie chce mieć garaż na dwa lub trzy samochody. Około 70% nowych kupujących w domu to pary z dwojgiem dorosłych, a garaż na dwa samochody umożliwia każdej osobie przechowywanie samochodu. Gospodarstwa domowe z tylko jedną osobą dorosłą lub jednym samochodem mogą nadal preferować garaże na dwa samochody jako dodatkowe miejsce do przechowywania zapewniane przez większy garaż. Większość z nas chciałoby mieć dwustanowiskowy garaż w swoim przyszłym domu.

Moda na garaże: czy tak będzie zawsze?

Pogłoski o autonomicznych samochodach i usługach wspólnych przejazdów zakłócających popularność warsztatów, kontrastują z danymi sugerującymi, że warsztaty są bardziej popularne niż kiedykolwiek. Chociaż wśród architektów toczą się dyskusje na temat tego, jak będzie wyglądać przyszłość garaży, funkcja ta jest zbyt zakorzeniona w naszym stylu życia, aby całkowicie ją porzucić.

Wszystko wskazuje na to, że garaż może wytrzymać nawet w przypadku korzystania ze wspólnych przejazdów w zawrotnym tempie. Mimo iż grono właścicieli domów ma garaże tak zagracone, że nie mieści się w nich nawet jeden samochód, niezależnie od wielkości, to ilustruje zależność od garażu który jeśli nie jako na samochód, to spełnia się jako przestrzeń magazynowa dla właścicieli domów.

Nic dziwnego, że wraz ze wzrostem wielkości domu rośnie liczba garaży. Z drugiej strony garaże na dwa samochody są obecnie też coraz bardziej popularne. Trend domów budowanych z garażami na dwa lub więcej samochodów stale rośnie wraz ze wzrostem średniej wielkości budowanych domów, do obecnego rekordowego poziomu. Domy z garażami na trzy lub większe samochody stale mają większą popularność – co dobrze pokazuje co miało miejsce w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Wydaje się, że dla niektórych kupujących istnieje punkt zwrotny: chociaż garaże na trzy samochody są generalnie bardziej popularne w regionach, w których ceny mieszkań są korzystniejsze, wielu właścicieli domów byłoby skłonnych poświęcić dodatkową przestrzeń w garażach, aby zapłacić mniej za dom.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *