Funkcjonalne biuro domowe – jak je urządzić?

Praca w domu ma niewątpliwie sporo zalet, jednak trzeba też pamiętać, że wymaga tez odpowiedniego przygotowania. Aby dobrze sobie radzić z wykonywaniem obowiązków zawodowych w domowych warunkach, trzeba mieć właściwie przygotowane miejsce, spokój oraz warunki do codziennego rozwoju. Nie każdy, kto marzy o pracy zdalnej z poziomu domu faktycznie się w niej odnajduje, gdy już ma taką możliwość.

O pracy w domu marzy wiele osób, którym nie chce się wstawać do pracy, stać w korkach czy znosić nieprzyjemnych pracowników. Jednak gdy takie osoby w końcu mają możliwość pracy na homeoffice, okazuje się jednak, że marzenia nie zawsze mają wiele wspólnego z rzeczywistością. W domowych warunkach często mamy problemy ze skupieniem się, koncentracją czy w ogóle zabraniem do pracy. Tymczasem nadal trzeba wypełniać wszystkie obowiązki, dotrzymywać terminów i mieć chęci nawet wtedy, gdy atmosfera w domu nie sprzyja intensywnej pracy. Dużym zagrożeniem jest również odkładanie wszystkiego na później – gdy nie mamy szefa w pobliżu, trudniej nam o codzienną dawkę motywacji do pracy.

Urządzamy domowe biuro

Jeśli mamy możliwość pracy zdalnej i przechodzimy na homeoffice na dłuższy czas, na samym początku trzeba zorganizować sobie przestrzeń do pracy. Kilka dni można popracować w łóżku czy przy stoliku w salonie, jednak na dłuższą metę nie jest to ani efektywne, ani tym bardziej zdrowe dla naszego kręgosłupa. Warto wydzielić osobne pomieszczenie lub, jeśli nie ma takiej możliwości, przestrzeń w którymś z pomieszczeń na domowe biuro. Nie musi być ono tak rozbudowane jak to, jakie mieliśmy w pracy. Konieczne jednak będzie wygodne biurko, krzesło biurowe z możliwością regulacji siedziska i oparcia, szafa do biura, a także półki na sprzęt biurowy typu drukarka. Warto wszystkie elementy mieć pod ręką i blisko siebie. Nie jest dobrym pomysłem szafa na dokumenty umieszczona w zupełnie innej części domu czy mieszkania. Gdy wybieramy meble do domowego biura, warto zadbać o to, by były choć trochę dopasowane do pozostałych elementów, które już znajdują się we wnętrzu. Jednak najważniejszą kwestią, na którą zwracać należy jak najwięcej uwagi jest ergonomia, funkcjonalność i wygoda w codziennym użytkowaniu. Z domowego biura będziemy korzystali codziennie przez kilka godzin. Musi więc ono nam zapewnić warunki do w miarę wydajnej pracy.

Warto wprowadzać nowe nawyki

Praca w domu może być chwilami uciążliwa, zwłaszcza gdy nie jesteśmy w nim sami, a mamy obok siebie innych domowników. Wtedy trzeba na czas homeoffice ustalić jasne zasady, których wszyscy będą się trzymać. Nikt nie będzie sobie doskonale radził na pracy zdalnej, jeśli nie będzie miał zapewnionych ciszy, spokoju, możliwości koncentracji i skupienia się na obowiązkach zawodowych. Dobrze jest wyznaczyć godziny pracy, w których inni domownicy powinni zajmować się własnymi sprawami i traktować osobę pracującą niejako jak powietrze. Na załatwianie domowych spraw przyjdzie czas po pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *