Fundusze ETF – co powinieneś o nich wiedzieć?

Fundusze ETF (exchange-traded fund) należą do najpopularniejszych funduszy inwestycyjnych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jest to rodzaj otwartych funduszy giełdowych, które w sposób niezwykle precyzyjny śledzą ruch indeksów giełdowych albo innych aktywów. Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych funduszy działają w oparciu o pasywną strategię, która przez znawców jest uznawana za znacznie efektywniejszą.

Na czym polega inwestowanie w ETF?

Decydując się na ulokowanie pieniędzy w funduszach ETF w sposób pośredni stajemy się nabywcami spółek należących do naszego indeksu. Obrót nimi odbywa się tak samo, jak w przypadku akcji. 

Nasz kapitał zostaje umieszczony w zdywersyfikowanym portfelu aktywów spółek zebranych w indeksie, który jest śledzony przez nasz ETF. Natomiast tytuły uczestnictwa tego ETF są poddawane regularnej wycenie, dzięki czemu możemy stale obserwować nasze inwestycje oraz ich kupno i sprzedaż w momencie trwania sesji. W Polsce istnieje możliwość wyboru między jednostkami, które zależą od wahań takich indeksów, jak niemiecki, polski oraz amerykański. 

Jakie dodatkowe koszty łączą się z tą inwestycją?

Fundusze ETF cieszą się sporą popularnością również ze względu na niskie koszty, jakie wiążą się z ich zakupem i zarządzaniem nimi. Inwestowanie można zacząć już od jednej jednostki co sprawia, że ETF to niedroga szansa zdywersyfikowania portfela inwestycyjnego poprzez nowe aktywa. Ponadto do inwestowania w ETF obliguje się nasz własny kapitał w związku z czym nie nalicza się żadnych odsetek, a sam dom maklerski wymaga od nas wyłącznie niewielkiej corocznej opłaty za zarządzanie. Natomiast pasywne zarządzanie funduszami niesie ze sobą niższy koszt.

Jeżeli czujesz się przekonany do tego rodzaju funduszy, sprawdź więcej informacji na ich temat znajdziesz na stronie Saxo Bank. Jest to platforma należąca do regulowanego licencjonowanego brokera istniejącego na rynku od 1992 roku. Dostęp do ponad czterdziestu tysięcy instrumentów, nowoczesnych technologii finansowych, globalnych rynków oraz profesjonalnego zarządzania aktywami sprawiają, że zyskujesz pewność profesjonalizmu i bezpieczeństwa. 

Wyłącznie najlepsi!

Podejmując decyzję o inwestowaniu należy wybierać współpracę z ekspertami, którzy na rynku zdobyli już dużą renomę. Da nam to gwarancję wysokiej jakości usług, rzeczowego wsparcia technicznego i przede wszystkim – pewności podmiotu, któremu powierzamy nasz kapitał. Tylko to pozwoli na bezstresową grę i co za tym idzie zwiększy nasze szanse na udane decyzje. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *