Elektryk – czy wiesz dokładnie, na czym polega jego praca?

Elektrycy instalują i konserwują wszystkie systemy elektryczne i elektroenergetyczne w naszych domach, firmach i fabrykach. Instalują i konserwują okablowanie i sprzęt sterujący, przez który przepływa prąd. Instalują również i konserwują sprzęt i maszyny elektryczne w fabrykach i wielu innych firmach. Tak właśnie działa profesjonalna firma elektryczna i warto jej pasjonującej pracy przyjrzeć się jeszcze bliżej.

Elektryk – co właściwie robi?

Elektrycy zazwyczaj koncentrują się na budowie lub konserwacji, chociaż wielu robi jedno i drugie. Elektrycy specjalizujący się w budownictwie instalują głównie systemy okablowania w fabrykach, firmach i nowych domach. Elektrycy specjalizujący się w konserwacji naprawiają i modernizują istniejące systemy elektryczne oraz naprawiają sprzęt elektryczny. Wszyscy elektrycy, w tym elektrycy awaryjni, muszą przestrzegać rzepisów budowlanych oraz pilnować standardów podczas wykonywania swojej pracy.

Elektrycy zwykle rozpoczynają pracę od przeczytania planów – schematów technicznych, które pokazują rozmieszczenie obwodów, gniazdek, centrów obciążenia, tablic rozdzielczych i innego wyposażenia. Po ustaleniu, gdzie pójdą wszystkie przewody i komponenty, elektrycy instalują i podłączają przewody do wyłączników automatycznych, transformatorów, gniazdek lub innych komponentów i systemów wedle poczynionych wcześniej pomiarów elektrycznych.

Podczas instalowania przewodów elektrycy używają narzędzi ręcznych, takich jak giętarki do przewodów, śrubokręty, szczypce, noże, piły do ​​metalu i ściągacze izolacji, a także elektronarzędzia, takie jak wiertarki i piły. Później używają amperomierzy, omomierzy, woltomierzy, testerów harmonicznych i innego sprzętu do testowania połączeń i zapewnienia kompatybilności i bezpieczeństwa komponentów.

Konserwatorzy elektrycy naprawiają lub wymieniają sprzęt elektryczny i elektroniczny, gdy się zepsuje. Wykonują potrzebne naprawy takie jak podłączenie płyty indukcyjnej tak szybko, jak to możliwe, aby zminimalizować niedogodności. Mogą zastąpić takie elementy, jak wyłączniki automatyczne, bezpieczniki, przełączniki, komponenty elektryczne i elektroniczne lub przewody.

Elektrycy również okresowo sprawdzają cały sprzęt, aby upewnić się, że działa prawidłowo i aby rozwiązać problemy przed wystąpieniem awarii.

komputer panelowyPrace konserwacyjne są bardzo zróżnicowane, w zależności od miejsca pracy elektryka. Elektrycy, którzy koncentrują się na pracach domowych, wykonują różnorodne prace elektryczne dla właścicieli domów. Mogą zmienić okablowanie domu i zastąpić starą skrzynkę bezpiecznikową nową skrzynką z bezpiecznikami, aby pomieścić dodatkowe urządzenia, lub mogą zainstalować nowe oświetlenie i inne elektryczne elementy gospodarstwa domowego, takie jak wentylatory sufitowe. Ci elektrycy mogą również wykonywać pewne prace budowlane i instalacyjne.

Elektrycy w dużych fabrykach zwykle wykonują bardziej złożone prace konserwacyjne. Tego rodzaju elektrycy mogą naprawiać silniki, transformatory, generatory i elektroniczne sterowniki obrabiarek i robotów przemysłowych. Doradzają również kierownictwu, czy dalsze użytkowanie niektórych urządzeń może być niebezpieczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *